İnşaatta dalgalanma azaldı, kritik eşikte dengelendi

İnşaatta dalgalanma azaldı, kritik eşikte dengelendi

‘Hazır Beton Endeksi’ 2021 Mayıs Ayı Raporu açıklandı. Hazır Beton Endeksi’nde son bir yıldaki dalgalanmanın azaldığını ortaya koyan rapor, bunda özellikle Faaliyet ve Beklenti Endeksleri’ndeki dalgalanmanın azalmış olmasının etkili olduğunu gösterdi. Endekslerin tamamının eşik değere çok yakın hareket etmesi, sektörde olumlu ya da olumsuz yönde hareketin azaldığına işaret etti.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), ‘Hazır Beton Endeksi’nin 2021 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Endeks değerleri, Hazır Beton Endeksi’nde son bir yıldaki dalgalanmanın azaldığını ortaya koydu. Bunda özellikle Faaliyet ve Beklenti Endeksleri’ndeki dalgalanmanın azalmış olmasının etkili olduğu anlaşıldı. Endekslerin tamamının eşik değere çok yakın hareket etmesi, sektörde olumlu ya da olumsuz yönde hareketin azaldığına işaret etti. Mayıs ayında faaliyet düzeyinin gerilemesiyle birlikte beklentinin yükselmesi, takip eden aylarda faaliyette yükselme ihtimalini beraberinde getirdi.

Raporda mayıs ayında bütün endeksler, pandeminin etkilerinin görüldüğü geçen yılın mayıs ayına kıyasla yüksek görüldü. Oranların yüksek görünmesindeki baz etkisi gözden kaçırılmamalı. Geçen yıla göre artışın en yüksek olduğu Faaliyet Endeksi’nin mayıs ayında eşik değerin altında kalması dikkat çekici. Beklentinin geçen yıla kıyasla sınırlı düzeyde yüksek kalması ve Güven Endeksi’nin tam eşik değerde kalması birlikte değerlendirildiğinde, geride bırakılan mayıs ayında göstergelerin istenilen düzeyde oluşmadığı görüldü.

“Önümüzdeki aylarda inşaat faaliyetlerinde yükselme bekleniyor”

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Güven Endeksi’nin eşik değerde kalması uzun dönemli toparlanma için henüz şartların oluşmadığını göstermektedir. Mayıs ayında faaliyet düzeyinin gerilemesiyle birlikte beklentinin yükselmesi, takip eden aylarda faaliyette yükselme ihtimalini beraberinde getirmektedir” dedi.
“İnşaatta hissedilir bir hareket gözlenmiyor”

EKONOMİ
İHA
18.06.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin