Büyükbaş fiyatı 21-22 arasında değişiyor

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde büyükbaş kurbanlığın kilo fiyatı 20 ile 21 lira arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıkta ise kilo fiyatının en fazla 24 lira olması bekleniliyor.
Büyükbaş fiyatı 21-22 arasında değişiyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala kurbanlık fiyatlarında artış olacağı kaydediliyor. Büyükbaş kurbanlıkta kilo fiyatının 25 lira civarında olduğunu dile getiren bazı açıkgözler, küçükbaş kurbanlıkta ise kilo fiyatının 28 liraya kadar çıkabileceğine vurgu yapıyorlar. Diğer yandan ise Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, fiyatların bu yıl beklenenden daha düşük olduğuna dikkat çekti.

“KURBANLIK FİYATLARINI İYİ ARAŞTIRIN”

Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, yaklaşan bayram öncesinde vatandaşların fiyat konusunda iyi araştırma yapmalarını istedi. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde büyükbaş kurbanlığın kilo fiyatı 20 ile 21 lira arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıkta ise kilo fiyatının en fazla 24 lira olacağına dikkat çeken Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Yaklaşan bayram öncesinde kurbanlık satıcıları tüm önlemlerini aldılar. Büyükbaş kurbanlıkta kilo fiyatının 20 ile 21 lira arasında değişmesi bekleniliyor. Kamuoyunda bazı kişilerin kurbanlık satışında kilo fiyatlarının yükseleceğine ilişkin yapılan açıklamalar doğru değil. Vatandaşlarımız rahat olsunlar kentin tamamına yetecek kurbanlık bugün itibariyle mevcuttur.”

“PANDEMİ KURULUNUN ALACAĞI KARARLARI BEKLİYORUZ”

Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, İl Pandemi Kurulu’nun alacağı tedbirlerin önemli olduğunu belirtirken, “Bir an önce bu tedbirler bize bildirilmeli. Besi bölgesine herkes bayramın ilk günü kurban almaya gelirse, sosyal mesafe kuralı nasıl uygulanacak, zaten artan vaka sayılarıyla nasıl baş edilecek?” dedi. Normal günlerde Besi bölgesine günlük en az 300 insan girip çıkarken, bayram günü bu sayının binlerle ifade edilecek rakamlara çıkacağını söyleyen Polat sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Burada yaklaşık 400 tane işyeri var, hayvan ahırı var. Gaziantep’teki canlı hayvan pazarının olduğu ana merkez burası. Bütün küçük baş hayvanların tamamı, büyükbaşın bir kısmı burada barınıyor ve buradan sevkiyatlar oluyor. Vatandaşlarımız kurbanlarını bayramdan bir gün önceye, bayramın ilk ve ikinci gününe bırakmamaları gerekiyor. Yeri olanlar günler öncesinden almalı. Kurbanlık satışları günler öncesi diğer günlerine yayılmalı. Herkes bayramın ilk günü kurban almaya gelirse zaten artan vaka sayılarıyla nasıl baş edilecek? Bunun için bir an önce gerekli kararlar alınmalı.”
Mevlüt Polat sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;
“Bu konuda Valilik, İl Tarım, belediye şimdiden gerekli önlemleri almalı. İl pandemi kurulu toplandıysa ve sektörle ilgili kararlar alınıyorsa bize bildirilmeli. Bizde ona göre tedbir alırız. Pandemi açısından kurban bayramı çok önemli. İl tarıma, büyükşehir zabıtaya, jandarmaya, emniyet güçlerine çok büyük görevler düşüyor. Sosyal mesafenin oluşturabilmesi için sürekli denetim ve tedbir almaları gerekiyor.  Pandemi Kurulu nasıl bir karar alacak bekliyoruz.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
5.07.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin