TEHLİKELİ FOTOĞRAF!

Pandemi sürecinde Gaziantep vaka sayısında tehlike çanları çalmaya devam ederken, kent genelinde parklarda yer alan süs havuzları çocukların serinleme alanı haline geldi.
TEHLİKELİ FOTOĞRAF!

Koronavirüs salgını karşısında vaka sayısında ki artışla dikkat çeken Gaziantep Dünya Sağlık Örgütü ile Sağlık Bakanlığının yakın takibinde. Kentte sosyal mesafe ve maske kuralına önemli oranda uyulmasına rağmen bazı kural tanımazlık vaka sayısında ki artışı tetikliyor. Gaziantep’te parklarda yer alan süs havuzları çocukların serinleme alanları haline geldi. Hasan Celal Güzel Millet Bahçesinde çekilen bu fotoğrafta çocuklar serinlemeye çalışırken koronavirüs tehlikesinden habersizler.

TEHLİKE ÇANLARI ÇALIŞIYOR

Hava sıcaklıklarının arttığı kentte çocukların parklarda yer alan süs havuzlarında serinlemeye çalışması ölümcül virüsün yayılmasında önemli etkenler arasında gösteriliyor. Süs havuzlarında çocukların oyun oynamasına karşı önlemlerin alınması isteniliyor. Artan vaka sayısı karşısında basit önlemleri bile almak isteyen vatandaşlar ölümcül virüse karşı vurdumduymaz davranmaya devam ediyorlar. Çocukların tehlikeli serinleme yönetiminin engellenmesi için süs havuzu bulunan parklarda gerekli olan tedbirlerin kısa süre içerisinde alınması bekleniliyor.

ÇOCUKLAR PARK VE YEŞİL ALANLARA AKIN EDİYORLAR

Sıcak hava karşısında serinlemek için parklarda ki süs havuzlarından istifade eden çocuklar yürekleri ağıza getiriyor. Zaman geçirmek ve serinlemek amacıyla süs havuzlarına girdiklerini belirten bazı çocuklar,  “Zaman geçirmek için parklara geliyoruz, terlediğimiz zaman ise serinlemek amacıyla havuza giriyoruz. Parkta bulunan bekçiler havuza girmememiz konusunda bizi uyarıyorlar ama biz yine de giriyoruz” şeklinde görüş belirttiler.

GEÇMİŞ YILLARDA ÖLÜM OLAYLARI YAŞANMIŞTI

2007 yılında Düztepe'de girdiği süs havuzunda serinlemek isterken elektrik akımına kapılan çocukları kurtamaya çalışırken yaşamını yitiren Bilal Karataş'ın bu acı ölümü henüz hafızalardan silinmedi. Yaşanan bu ölümün ardından yerel yönetimler parklarda yer alan süs havuzlarına çocukların girmemesi konusunda önlemleri artırmıştı. Buna rağmen ölüm tehlikesini umursamadan parklarda yer alan süs havuzlarında serinlemeye çalışan çocuklar karşısında acil önlemlerin alınması isteniyor.

HAVUZ İÇERİSİNDEKİ ELEKTRİK
AKSAMLARI ELDEN GEÇİRİLSİN

Gaziantep genelinde yer alan parklarda bulunan süs havuzlarında ki elektrik aksamının sağlamlaştırılmasını ve suyla olan bağlantısının kesilmesini isteyen vatandaşlarda, havuz içerisinde ki akım kablolarının yeniden elden geçirilmesini istediler. Yerel yönetimlere bu konuda önemli görevler düştüğüne dikkat çeken yetkililer, ''Serinlemek amacıyla havuza giren bir çocuğun başına elektrik aksamı nedeniyle bir şey gelirse bunun hesabını kimse veremez. Diğer yandan pandemi sürecinde bu tür süs havuzlarının geçici olarak kapatılması lazım. Bu nedenle parklarda yer alan süs havuzlarının elektrik aksamlarının tamamı yenilenmeli'' şeklinde konuştular.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
22.07.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin