Sessiz ölüme dikkat

Sessiz ölüme dikkat

Mevsim kışa döndü, Gaziantep’te her sene çoğu ölümle sonuçlanan şofben, soba ve kombilerden kaynaklı zehirlenmeler açısından da riskli döneme girilmiş oldu. Ancak basit tedbirlerle karbonmonoksit zehirlenmelerini ve ölümleri önlemek mümkün.

UZMANLAR UYARIYOR

Şofben ve sobadan kaynaklanan zehirlenmeler ülkemizde her kış gündeme geliyor ve bu zehirlenmelerin büyük bir kısmı ölümle sonuçlanıyor. Bu durumun yaşanmaması için yapılacak tek şey ise bacalı olan şofben, soba ve kombilerin bakımlarını düzenli yaptırmak. uzmanlar, yanmış gazlardan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmenin hiç de zor olmadığını söylüyor. uzmanlar, gaz zehirlenmeleri hakkında, “Kış aylarında yoğun olarak kullanılan bacalı cihazların bağlandıkları bacaların tıkalı olması, bağlantılarının iyi yapılmaması veya bacanın iyi çekmemesi durumunda, yanmış gazlar (baca gazları) ortam içerisine dolmaya başlar. Yanmış gazların insanların yaşam alanlarına dolması ise zehirlenmelere yol açar” şeklinde görüş belirttiler.  
Evlerinde bu tarz cihazları kullananların mutlaka cihazlarının bakımlarını yaptırmaları, baca bağlantılarını ve bacalarının tıkalı olmadığını kontrol ettirmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Bilhassa banyo gibi dar ve her yeri kapalı olan mekanlarda kullanılan bacalı cihazlarda çok daha fazla zehirlenme riski vardır” dedi. Uzmanlar, odun ve kömür gibi yakıtlarda ortaya çıkan dumanın gözle görülür olmasının, daha çabuk tedbir almaya imkan verdiğini, ancak dumanları gözle görülemeyen doğalgaz ve LPG kullanılan cihazların daha fazla zehirlenme riski yarattığını belirtiyor. Karbonmonoksit zehirlenmeleri tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin bulunmaması nedeniyle fark edilmediği için “sessiz katil” şeklinde yorum yaptılar

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
27.11.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin