Geleceğin bilim adamlarıyla buluştular

Geleceğin bilim adamlarıyla buluştular

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Eşitli Komisyonu (KEFEK) bünyesinde kurulan ve Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak’ın başkanlığını sürdürdüğü Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik Alanlarına Yönlendirme Alt Komisyonu üyeleri Gaziantep’te incelemelerde bulundular.

ÖZEL SANKO OKULLARINDA İNCELEMELERDE BULUNDULAR

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak’ın başkanlığında ki komisyon kentte değişik okullarda geleceğin bilim insanlarıyla bir araya geldiler. Hasan Kalyoncu Üniversitesinin ardından Özel Sanko Okullarında incelemelerde bulunan heyet genç yeteneklerin ortaya koyduğu teknoloji ürünlerini incelediler. “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonumuzun alt komisyonu olarak Başta Kız Çocukları Olmak üzere Gençlerin Bilim ve Teknoloji, Matematik ve Mühendislik Alanlarına Yönlendirilmesi Alt Komisyonu olarak Gaziantep ve Şanlıurfa’da geziler düzenliyoruz.  Kalyon Garaj ’da 3 boyutlu yazıcıları, simülasyon çalışmalarını, oyun projelerini inceledik. Özel Sanko Okulları Lise bölümünde ise laboratuvarları inceliyoruz” şeklinde konuşan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Milli Eğitim Bakanlığı komisyonumuza bu okulların laboratuvarlarını önerdi. Komisyonumuz yaklaşık 1 yıl önce kuruldu. 12 toplantı gerçekleştirdik ve bu toplantılar içerisinde akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, iş dünyası olmak üzere pek çok alanı dinledik. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bizlere önerdiği okulları ziyaret ederek, gençlerin çalışmalarını yakından inceledik. Sanko Okulları’nda TUBİTAK, Uluslararası ve ulusal bazdaki ödüllü 40’a yakın projenin sunumlarını dinledik. Robotik kodlama, yapay zeka başta olmak üzere pek çok alana hitap eden gerçekte yaşamsal ihtiyaçların sorunlarını görüp ona göre çözümler üreten projeler olduğunu gözlemledik. Çocuklarımızın ilkokuldan liseye kadar olan süreç önemli.”

“DÜNYA ŞU AN ÇOK HIZLI BİR DEĞİŞİMİN İÇERİSİNDE”

“Dünya şu an çok hızlı bir değişimin içerisinde. Teknoloji çok hızlı gelişiyor. Bu gelişimin içerisinde geride kalan ülkeler teknolojiye ayak uyduramayan ülkeler geri kalmaya mahkum oluyor. Türkiye’nin bu konuda bakanlıklar öncülüğünde çok önemli çalışmaları var” diye konuşan Bakbak daha sonra sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Sanayi ve teknoloji bakanlığı, milli eğitim bakanlığı destekleriyle bu çalışmalarda daha hızlı, daha aktif yürümemiz çok önemli. Dünyada, Amerika başta olmak üzere çok ciddi ekonomik kaygıları var. Ülkelerin temelde ekonomik kaygıları, bu kaygıların temelinde de teknolojik güç var.  Bazı ülkeler bu gücü yaşam standardının yükselmesine bağlıyor. Ama hepsinin temelde gelişi, kişi başı milli gelir seviyesinin artması. Dünyada şuanda 5.1 Milyon mesleğin yerine 2.3 Milyon yeni meslek alanı geliyor. Bu meslekler artık gençlerimizin kendi ürettiği ürünleri anlatan meslekler olacak. Şuanda Türkiye’de gençlerimizin yüzde 20’si, STEM alanlarındaki yüzde 60 mesleği karşılayabilecek durumda. Biz istiyoruz ki; yetişen gençlerimiz dünyanın her yerinde kendi mesleklerini uygulayabilecekleri bir eğitim alsınlar ve meslekleri uygulayabilsinler.  Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesi Türkiye ve genç nüfusumuzun gücünü kullanmalıyız. Bu güç doğru yönlendirilirse ülkenin ikbali ve istikbali. Gençlerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin içerisinde yetişmesi, mesleki hayatlarında hem ülke açısından hem de kendilerinin yaşam standartları açısından çok büyük önem arz ediyor. Artık robotik kodlamayı, yapay zekayı, mekatronik çalışmaları, nanoteknoloji çalışmaları konuşuyoruz. Artık üretim yapan değil makineyi yapan, teknoloji üreten bir ülke olmak istiyoruz. Gaziantep bir sanayi şehri ve teknolojiyi üretecek güce sahip bir şehir. Savunma sanayinin yüzde 60’ını yapıyoruz. Helikopterlerini kendi yapan bir ülkeyiz ama bu konuda daha da ilerlememiz gerekiyor. Ülkenin gücü artık teknolojik güç olarak algılanıyor.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
18.10.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin