“Sayaçlarınızı dona karşı koruyun”

Gaziantep’te dondurucu soğuklar karşısında kent genelinde on binlerce GASKİ abonesinin su saatleri dondu.
“Sayaçlarınızı dona karşı koruyun”

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, kış aylarında yaşanan sayaç ve abone şube yolu donmalarına karşı vatandaşları uyararak, donmaya karşı gerekli tedbirlerin alınmasını, donan sayaçlar olursa hiç müdahale edilmeden 153 ihbar hattının aranmasını istedi.

“ABONELER GEREKLİ ÖNLEMİ ALMALI”

Hava sıcaklıklarının düşmesi nedeniyle abonelerin sayaçlarını, tesisatlarını ve tatlı su çeşmelerini iyi korumaları gerektiğini vurgulayan GASKİ Genel Müdürlüğü, sayaçların ve çeşmelerin iyi korunmaması durumunda abonelerin sıkıntıya düşebileceğini açıkladı. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, son günlerde yaşanan don olaylarına karşı yaptığı açıklamada, “Havaların aniden soğumaya başladığı bu günlerde abone şube yolları, su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donmakta ve vatandaşımız mağdur olmaktadır. Bu yerlerin bakım, onarım ve korunması vatandaşlarımızın görevidir. Su sayacı, abone şube yolu ve kolon borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması ve suyun kullanılmadığı zamanlarda çok az miktarda açık bırakılması sonucunda borularda ortaya çıkacak donmalar önlenecektir. Tedbir almanın donmadan sonra oluşacak çözümlerden daha ucuz olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.

“DONAN SAYACA SICAK SU DÖKMEYİN”

Sönmezler açıklamasında, “Donan sayaç, abone şube yolu ve kolon çıkış borularının vatandaşlar tarafından sıcak su dökülerek veya ateş tutarak açılmaya çalışılması, musluk ve su borularının patlamasına, maddi hasarın artmasına sebebiyet vermektedir. Çok soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmamak gerekir. Çok soğuk havalarda tatlı su çeşmelerinin de kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için çok önemlidir. Olası sayaç donmaları karşısında abonelerimizin sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte Alo 153 hattından GASKİ’ye müracaatta bulunması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

KIŞ AYLARINDA SAYAÇLAR NASIL KORUNUR?

Kış aylarında sayaçların korunması için şunların yapılması gerekmektedir:
1- Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numarası belirtilmek suretiyle GASKİ’ye bildirilmelidir.
2- Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmamalıdır.
3- Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır.
4- Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir.
ZAHİDE ÖNER

GÜNDEM
Haber Merkezi
10.02.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin