Kaldırım satışına zabıta izin vermedi

Kaldırım satışına zabıta izin vermedi

KÜSGET Sanayi Bölgesinde kaldırımlarda dondurma satışı gerçekleştiren vatandaşlara zabıta ekipleri müdahale etti. Kaldırımda satışı yasak olan dondurmaya el koyan zabıta ekipleri satıcılar hakkında ise işlem başlattı.

“BUNLARDAN BIKTIK USANDIK”

Gaziantep Helvacılar ve Dondurmacılar Odası Başkanı Emin Özlü, esnafın bu tür satıcılar karşısında büyük sorun yaşadığını anlattı. “Sade 30 lira, karışık 45 ve fıstıklı dondurma 60 lira. Bu fiyatlar esnafı kurtarmaz, ama bu zor süreçte herkes gibi bizde elimizi taşın altına koyduk. Bunun yanı sıra her zaman olduğu gibi bu dönemde de fırsatçılar piyasaya çıktı. Dolara zam geldi deyip, ham maddelere zam yapıyorlar” şeklinde konuşan Özlü, koronavirüs sürecinde uygun fiyatlarla satış yapmalarına rağmen iş yapılamadığına vurgu yaptı. Özlü açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
“Gelişi güzel noktalarda satış yapan bu vatandaşların ekmek parasını kazanmasına karşı değiliz. Açsınlar işyerlerini satışlarını gerçekleştirsinler. Bizim esnafımız kirasını ve vergisini bile ödemede güçlük yaşarken bu vatandaşlar hiçbir gider olmadan para kazanıyorlar.”

“KISITLAMA KARARLARINDAN ETKİLENİYORUZ”

“Bu salgının ülkemizi ve dünyayı nasıl etkilediği ortada. Dondurma veya tatlı yemek keyif işi olduğundan hafta sonu yasakları satışları tamamen bitirdi. Fırınlarda sıcak ekmek satışı nasıl serbestse bizim sektörümüzde de sıcak satışın serbest olmasını istiyoruz. Satışlarımızı konulan kurallara ve sosyal mesafeye göre yapalım” şeklinde konuşan Gaziantep Helvacılar ve Dondurmacılar Odası Başkanı Emin Özlü sözlerini şu şekilde sürdürdü;
 “Sicili bozuk olmayan veya vergi olmayan esnaflar aldı. Ancak şu zamanda birçok esnafın sicili bozuk veya vergi borcu var. Yıllardan beri sistem bu şekilde işliyor. Dolayısıyla başvuran esnafların en fazla yüzde 20’si kredi almıştır. Esnaf, bir umut olarak bu krediye başvurdu, ancak hayal kırıklığı yaşadı. Tüm bankalar borçları erteleyecekti, fakat ertelemedi, ev veya dükkân sahipleri kiralarını alıyor. Bu sene kayıt dışı ile çok farklı şekilde mücadele edeceğiz. Tüm kurumlar ile el ele verecek ve kayıt dışı çalışan tespit edildiği zaman büyük cezai yaptırımlar uygulayacağız. Bu şekilde bu zorlu süreçte esnafımızın hakkını sonuna kadar koruyacağız. Günümüzde daha çok fabrikasyon ürünler var. Makine ile üretilen ürünlerde kimyasal kullanılıyor. Çünkü lezzeti tutturamazlar. O nedenle vatandaşlarımızın Antep dondurmalarını tercih etmelerini istiyoruz.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
14.04.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin