Şehir Rehberi Sayfalarına Hoşgeldiniz

Bursa, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. 2014 itibarıyla 2.787.539 nüfusa sahiptir. Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde, 40° batı boylam ve 29° kuzey enlem daireleri arasında yer alır. Eski adı Hüdavendigâr'dır. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve batıda Balıkesir illeri ile çevrilidir.

Bursa'da turizm;  Sahip olduğu köklü kültürel mirasını günümüze kadar korumuş olan Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa, İznik, Uluabat gölü, Uludağ gibi değerleriyle turizm açısından da çok avantajlı bir şehirdir.

Bursa'da kış turizmi; Bursa'nın 36 km. güneyinde yer alan Uludağ, ülkenin en gözde kış sporları merkezidir.

Bursa'da doğa ve tarih turizmi ;  Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda Kış Turizminin ve kayak sporunun beşiği Uludağ on iki ay boyunca turizme açılmış ve bu amaçla 6 parkur belirlenmiş olup, parkurlar işaretlenmiş ve Uludağ kayak öğretmenleri rehberliğinde 1996 Haziran’ında turlara başlanmıştır.

Bursa'nın ekonomisi ; Brookings Institution ve JP Morgan'ın 2014 yılı baz alınarak oluşturulan ekonomide yükselen kentler sıralamasında Bursa 300 şehir arasında İstanbul'un ardından 4. sırayı aldı. Aynı listede Türkiye'den İstanbul ve Bursa dışında İzmir 2 ve Ankara 9. sırada yer almıştır.

NEREDE KALMALI

Baia Bursa Hotel
Baia Bursa Hotel

Bursa'nın sanayi bölgesine 1 km mesafede bulunan Baia Bursa Hotel, ücretsiz Wi-Fi ve düz ekran TV ile lüks odalar sunmaktadır.

Hilton Bursa Convention Center & Spa
Hilton Bursa Convention Center & Spa

Şehir merkezine 4 km uzaklıkta yer alan 5 yıldızlı bir otel olan Hilton Bursa'da modern ve klasik Osmanlı unsurları göze çarpar.

Almira Hotel
Almira Hotel

Bursa şehir merkezinde yer alan bu 5 yıldızlı otelde düz ekran TV ile donatılmış lüks odalar vardır.

Büyük Otel
Büyük Otel

Türkiye’nin ilk kar turizm işletmesi Büyük Otel’e yeniden hoş geldiniz.

YEME İÇME

Hacı Dayı Tophane
Hacı Dayı Tophane

Yakında 36. yılını kutlamaya hazırlanan müessesede Doğudan Batıya geleneksel Türk kebapları ve spesiyaller sunulmaktadır.

GECE NEREYE GİDİLİR?

ALIŞVERİŞE NEREYE GİDİLİR?

Korupark
Korupark

Koru Park, Bursa'da 5 Eylül 2007 yılında hizmete açılan bir alışveriş merkezidir.

FİLM NEREDE İZLENİR

MÜZELER

Bursa Kent Müzesi
Bursa Kent Müzesi

Kent Müzesi'nde; Bursa kentinin tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgeler görsel sunum, obje ve animasyonlarla tanıtılmaktadır.

Arkeoloji Müzesi
Arkeoloji Müzesi

Kültürpark'ta çağdaş bir yapıda hizmet veren müze, 3.500 m2'lik bir alanı kaplamaktadır. Yapıda dört sergi salonu, galeriler ve bahçenin yanı sıra depo, fotoğraf odası ve kitaplık bulunmaktadır.

Atatürk Evi Müzesi
Atatürk Evi Müzesi

Bursa'daki sivil mimarinin en güzel örneklerindendir. Salon ve odaları, Atatürk'ün kullandığı eşyalarla birlikte sergilenmektedir.

Basın Müzesi
Basın Müzesi

Bursa Basın Müzesi; Bursa’da yazılı basının köklü geçmişini, zaman içinde geçirdiği aşamaları ve 21. yüzyılın son çeyreğinde çağın gereklerine ayak uydurup “Bursa medyası” olarak yeniden şekillenişini gözler önüne sermektedir.

TİYATROLAR

KÜLTÜR MERKEZLERİ

KÜTÜPHANELER

TARİHİ ve TURİSTİK YERLER

Koza Han
Koza Han

Ulu Cami ile Orhan Cami arasındaki Koza Hanı, 1491/92 yılında ll. Bayezit tarafından İstanbul’daki camiine gelir olarak yaptırılmıştır.

İpek Han
İpek Han

İvazpaşa Çarşısı’nın batısında, Pirinç Hanını güneyindedir. I.Mehmet (Çelebi) tarafından Yeşil Camii’ne gelir getirmesi amacıyla yaptırılmış olup mimarinin Hacı İvaz Paşa olduğu söylenir.

Fidan Han
Fidan Han

Daha önce Samanpazarı veya “Mahmutpaşa Hanı” olarak anılan Fidan Han, bir kaynağa göre Fatih dönemi sadrazamlarından Mahmut Paşa tarafından yaptırılmıştır ve katlı revak ile odalardan oluşur.

Emir Han
Emir Han

Orhan Bey tarafından Bursa’nın fethinden sonra yaptırılan Emir Hanı Ulu Camii’nin kuzeydoğusundadır. 1518 yılına kadar Bezzaziye Hanı veya Beyhanı olarak da anılmaktadır.

HASTANELER

BURFAŞ TESİSLERİ

YAPILMASI GEREKEN ŞEYLER

SANAT GALERİLERİ

ÖNEMLİ TELEFONLAR

BURSA'YA NASIL GİDİLİR?

KİŞİSEL BAKIM MERKEZLERİ

KİŞİSEL BAKIM VE GÜZELLİK MERKEZLERİ

TURİZM DANIŞMA BÜROLARI

SPOR MERKEZLERİ

BURSA TURU YAPAN ACENTALAR

ETKİNLİKLER

KEBAPÇILAR

KATEGORİLER
POPÜLER İÇERİKLER
YENİ EKLENELER