Hububat ihracatına GAİB damgası

Hububat ihracatına GAİB damgası

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, Mahsum Altunkaya başkanlığında yapılan toplantıda, ağustos ayı ihracat rakamları değerlendirilerek sektörel sorunlar masaya yatırıldı. Ocak Ağustos döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesinden toplam 1 milyar 785 milyon 575 bin dolarlık ihracata imza atıldığını ifade eden Başkan Mahsum Altunkaya, Ağustos 2021 döneminde ise 310 milyon 633 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

GAİB hizmet binasında Mahsum Altunkaya Başkanlığında toplanan Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu sektörel sorunları masaya yatırırken, 2021 yılının sekiz aylık döneminde Güneydoğu’dan gerçekleştirilen ihracat rakamlarını değerlendirdi. Pandemi sürecinin bütün dünyada ağır bir şekilde devam ettiğini ifade eden Başkan Mahsum Altunkaya, ihracatın bütün zorluklara rağmen arttırılması için olağanüstü çaba sarf ettiklerini dile getirdi.
Altunkaya, Güneydoğu Anadolu bölgesinden Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 25,9 artışla toplam 1 milyar 785 milyon 575 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, bunun 310 milyon 633 bin dolarlık kısmının 2020’nin Ağustos dönemine oranla yüzde 62,3 artışla Ağustos 2021’de gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, bölge ihracatçılarını kutladı. Altunkaya, “Dünya genelinde yaşanan salgının etkilerini birçok alanda hissetmeye devam ederken ihracatçılarımız ülkemizin ihracatının sürdürülebilirliğini sağlamak, daha fazla ihracat gerçekleştirmek ve dünya pazarlarındaki etkimizi attırmak için olağanüstü bir gayretle çalışıyoruz. Ağustos ayında sektörümüz için ihracatta bir önceki yıla oranla büyük bir artışa imza atıldı. 8 aylık dilimde toplam 171 ülkeye 1 milyar 785 milyon 575 bin dolar değerinde hububat bakliyat ürünlerimizi ihraç ederken Ağustos 2021 döneminde yüzde 62,3 artışla 310 milyon 633 bin dolarlık ihracata imza attık. Son dönemlerde bütün sektörlerde yaşanan en büyük ortak sorunumuz olan navlun fiyatlarındaki korkunç artışın önüne geçebilmek için çeşitli formüller içerisindeyiz. Burada ülke olarak bizim deniz taşımacılığında da global bir ağ kurarak söz sahibi olmamız gerekli. Bu husustaki görüşmelerimiz ve araştırmalarımız devam ediyor” dedi.

EKONOMİ
Haber Merkezi
9.09.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin