'Hanımeli Pazarı' kadınlara gelir kapısı oldu

'Hanımeli Pazarı' kadınlara gelir kapısı oldu

Kırıkkale’de kadınların emeklerini değerlendirmeleri için hizmete sunulan Hanımeli Pazarı, el işi ve yöresel ürünleri vatandaşlar ile bir araya getiriyor.

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı tarafından kadınların el emeklerini kazanca dönüştürebilecekleri bir mekan olarak hazırlanan ‘Hanımeli Pazarı’ ilgi görüyor. Kırıkkale Belediyesi himayesinde Şehir Parkında kurulan pazar, ev kadınlarına kazanç kapısı oldu.

El emeği ürünlerin yer aldığı pazarda kadınlar, yaptıkları örgü, çocuk elbiseleri, takı, süs eşyaları, iğne oyası, dantelin yanı sıra yöresel yiyecekleri, kışlık kurutmalık gibi ürünlerin satışını gerçekleştirerek aile bütçelerine katkı sağlıyor. Cuma ve cumartesi günleri kurulan alanda kadınlar, kendileri için özel olarak oluşturulan stantlarda satışlarını yapıyor. Farklı bir konsept ile Kırıkkaleliler ile buluşan pazarda, korona virüs kuralları da titizlikle uygulanıyor.

Kırıkkale Belediyesi Hanımeli Pazarı Sorumlusu Reyhane Ercan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada pazarın kadınlara gelir kapısı olduğunu söyledi. Ercan, "Burası Kırıkkale Belediyesinin ev kadınlarına tahsis ettiği bir yer. Kadınlar burada ücretsiz olarak kurulan stantlarda el emeği ile yapılan ve kendi ürettikleri ürünleri burada satışa sunuyor. Burada elde edilen gelirler kadınların kendilerinde kullanılıyor. Burada bulunanların hepsi Kırıkkaleli kadınlar. Başkanımız Mehmet Saygılı’nın en önem verdiği şeylerden biri zaten kadının üretmesi. O yüzden burayı kurdu zaten. 'Ne yaparsanız yapın, üretin. Her zaman arkanızdayım' diyor bize. Burası biz ev kadınları için çok önemli. Bulunmaz bir nimet aslında. Burası bizim dükkanımız, iş yerimiz, ailemiz. Bizler için çok iyi oldu" dedi.

EKONOMİ
İHA
18.06.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin