GAÜN’de obezite ile mücadele

GAÜN’de obezite ile mücadele

Gaziantep Üniversitesi, Türkiye’de üniversite bünyesinde bir ilk olma özelliği taşıyan Obezite ile Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi, YÖK’ün 13.01.2021 tarihli kararıyla kuruldu. Kurulan merkezin hayırlı olmasını dileyen GAÜN yönetimi, obezite merkezinin bölgeye hizmet vereceğini belirtti.

GAÜN Obezite ile Mücadele Merkezi hakkında bilgi veren  GAÜN yönetimi, "Hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme bireylerin sağlığını olumsuz etkilerken, obezitenin bir hastalık olduğu gerçeğini hepimizin kabul etmesi gerekmektedir. Obez hastaların yaşam kalitelerinde ciddi bir düşüş gözlenirken, ilerleyen aşamalarda da kronik birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına ve hatta ölüm olaylarının gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Çağımızın hastalığı olan obezite, birçok kronik hastalığın temel alt yapısını oluşturuyor. Günümüzde hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan obezite ne yazık ki ülkelerin sağlık harcamalarına da ciddi yük getirmektedir. Gaziantep üniversitesi olarak birey ve toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyen obezite ile mücadele kapsamında disiplinler arası çalışma çerçevesinde Tıp Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ile birlikte obezite ile mücadele ve tedavinin yapılması amaçlanmaktadır. Gaziantep Üniversitesi Obezite ile Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi, toplumu obezite konusunda yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında bilgilendirmek ve bilinçlendirilmek, obeziteye bağlı risk faktörleri konusunda insanları bilinçlendirmek, obeziteden kaynaklanan sağlık risklerini azaltmak, sağlık kuruluşlarına başvuran bireyleri fazla kilo ve obezite açısından değerlendirmek, obezite teşhisi konan hastaların danışmanlık ve tedavilerini yapmak, obezite ve obezite ile ilişkili kronik hastalıkların tedavisinin yol açtığı sağlık harcamalarını ve obezite sıklığını azaltmak, araştırma, inceleme, ölçüm, izleme çalışmaları yapmak, yapılan çalışmaları, ulusal ve uluslararası alanda kamuoyu ile paylaşmak gibi amaçlar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürecektir. Obezite merkezimiz profesyonel bir anlayış ile topluma hizmet verecektir. Şahinbey Araştırma hastanemiz bünyesinde obezite polikliniği kurulacak olup, gelen obez hastalarımızın tüm sağlık kontrolleri ve tetkikleri uzman doktorlarımız tarafından yapıldıktan sonra beslenme ve diyetetik, psikiyatri, fizik tedavi ve spor bilimleri gibi birimlerimizin ortak çalışmaları yürütülecektir" şeklinde bilgi verdi.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
21.09.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin