Kurutmalık mesaisi başladı

Gaziantep'te kışın tüketilmek amacıyla yaz aylarından itibaren hazırlanan ve son yıllarda da önemli bir ihraç ürünü haline dönüşerek dünya mutfaklarında da yerini alan kurutmalık sebze sezonu başladı.
Kurutmalık mesaisi başladı

PATLICAN VE BİBER BAŞTA GELİYOR

Gaziantep’te kış yemeklerinin olmazsa olmazı kurutulmuş sebze sezonu başlarken içlerinin oyulması ile temizlendikten sonra iplere dizilerek hazırlanan ve tahta iskeleler üzerinde de sıcak havada 2 hafta kurumaya bırakılıp tüketime hazır hale getirilen biber, patlıcan ve kabak, yurt içine ve dışına satılıyor.

TERLETEN MESAİ

Türkiye genelindeki kurutmalıkların büyük bölümünün üretildiği Gaziantep'te işçiler, 40 dereceyi aşan sıcaklıkta kurutmalık biber, patlıcan, kabak ve acurları hazırlamak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Kurutmalık bahçelerinde çalışan işçiler, tohumları temizlenip yıkanan sebzeleri dizilen iplerde güneşte kurutmaya bırakıyor.

HABER//BAHAR YILDIRIM

GÜNDEM
Haber Merkezi
4.08.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin