“ÇÖZÜM NOKTASI BAKANLIK”

2019-2020 Eğitim Öğretim yılının başlamasının ardından çok sayıda okulda Suriyeli öğrenci fazlalığı karşısında Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan açıklamalarda bulundu.
“ÇÖZÜM NOKTASI BAKANLIK”

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, eğitim ve öğretim yılının başlamasının ardından merkezli konumda bulunan çok sayıda okulda, okul mevcudunun yarısından fazlasının Suriyeli öğrencilerden oluştuğuna dikkat çekti. Çok sayıda okulda sınıfların önemli bölümünün yarıdan fazla Suriyeli öğrenci tarafından doldurulduğuna dikkat çeken Avan, okullarda yaşanan Suriyeli öğrenci yığılmalarına karşı acil önlem alınmasını istedi.

“GAZİANTEP’TE EĞİTİMDE ADALETSİZLİK VE AYRIMCILIK BİTMELİ”

“Gaziantep’te öğretmen ve personel açığı var, sınıflar kalabalık. Birçok Anadolu lisesinde sıkıntı var. Anaokullarında çok sayıda okul ve derslik açığı var. Mevcut okul, derslik ve eğitimin normale dönmesini hesap edersek şehrimizdeki öğretmen sayısının en az 30 bin olması gerekiyor” şeklinde konuşan Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, “Ayrıca şehrimizde sınıf mevcudunun yarısından fazlasının Suriyeli öğrencilerin oluşturduğu okullar var. Suriyeli öğrenci sayısı sınıfın yüzde 50-60’ını oluşturmamalıdır. Çünkü Suriyeli öğrenci sayısı Türk öğrenci sayısını geçerse olur okul MEB’in değil, Suriye’nin okulu olur. Eğitim ve öğretim yılının başlamasının ardından bugün baktığımızda bazı okullarda Suriyeli öğrencilerin yığıldıklarına şahit oluyoruz. Bu durum karşısında bakanlık acil olarak bu çocukların çevre okullara eşit şekilde dağıtılmalarını sağlamalı” şeklinde konuştu.

“GAZİANTEP PAHALI BİR ŞEHİR”

Gaziantep’te ki öğretmen açığının kapanması için bir an önce atama yapılması gerektiğini kaydeden Avan, “MEB’in eylül ayı içerisinde en az 40-50 bin öğretmen ataması yapması gerekiyor. Gaziantep ve doğu illerine çok sayıda öğretmen atanması gerekiyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos’ta tayinler yapıldı. Dün ise özür tayinleri yapıldı. Bakıldığında öğretmenleri Doğu’dan batıya doğru göç ettiğini görüyoruz. Gaziantep, pahalı bir şehir ve lojman az ve dolayısıyla öğretmen ve memurlar şehrimizden kaçıyor. Şehrimizde ki öğretmen açığı kısa vadede giderilemeyecek” ifadelerini kullandı.

“BAŞARI İÇİN ZAMANA İHTİYAÇ VAR”

İnşaatı yüzde 80’i biten okulların yapımına devam edildiğini kaydeden Avan, “Gaziantep’te okullarla ilgili ciddi bir şekilde inşaat ve yatırım var” ifadelerini kullanırken, “Eğitimde başarı bir anda artmaz. Eğitimde başarı sağlanması için zaman gerekiyor. Eğitimde niceliği bir anda artırabilirsiniz ama niteliği artıramazsınız. Nitelik daha istikrarlıdır, daha geniş zamanda oluşur. Bunun için Gaziantep’te okullaşma yapıldıktan sonra, yeterli okul, derslik ve öğretmen açığı kapatıldıktan sonra bunu nitelik ve başarı takip edecektir” şeklinde konuştu.

“KAMU ÇALIŞANLARI ZORDALAR”

Memurlara verilen zam oranları hakkında konuşan Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan konuşmasına şöyle devam etti: “
Memurlara verilen zammı asla doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. Ortada bir tiyatro var. İğneden ipliğe her şeye zam yapılıyor ama 2020 ve 2021’de memurlara yapılacak toplam zam yüzde 14. Kamu Görevlileri Hakem Kurulunu hükümetin ayak takımı olarak görüyoruz ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, derhal bütün memurlardan özür dileyip istifa etmelidir. Memurun geleceğini hep beraber çaldılar. Yapılan zam sefalet zammıdır, kabul etmiyoruz.”

GÜNDEM
Bülent Öner
10.09.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin