ANTEP FISTIĞININ KİLOSU 12 ÇEKİRDEĞİN KİLOSU 25 LİRA

Gaziantep’te fıstık üreticisi isyan ediyor. Her yıl fıstık taban fiyatında yaşanan tartışmalar bu yılda devam ederken, fıstık üreticisi neredeyse sahipsiz bırakıldı.
ANTEP FISTIĞININ KİLOSU 12 ÇEKİRDEĞİN KİLOSU 25 LİRA

Karadeniz’de fındık üreticisi her yıl istediği taban fiyatını elde ederken dünyanın beğenisini kazanan Antep fıstığı için aynı durum geçerli değil. Antep fıstığı üreticisi her yıl olduğu gibi bu yılda yine taban fiyatı konusunda çaresizliğe itildi. Emeğinin karşılığını hemen hemen bir tek yıl bile elde edemeyen Antep fıstığı üreticisi bu yılda yine istediğini alamadı. Kent yöneticileri fıstık üreticisine yönelik adımları hemen atarak taban fiyatı konusunda üreticisinin taleplerini yetkililere iletmelerini bekleniliyor. Karpuz çekirdeğinin kilo fiyatının 25 lira olduğu Gaziantep’te yeşil altının kilosunda taban fiyat ise 12 lira.

ÜRETİM ZOR, ÜRÜN PARA ETMİYOR!

Fıstık üreticisi Ahmet Yavuz, “Ürünler olgunlaşmadan 2 ay önce bahçede mutlaka köpekli bekçi bulunduracaksınız. Yoksa hırsızlar traktörü çeker fıstığı silkeler götürürler. Hasat zamanı bir saat bile bekçisiz olmaz. Toplanan fıstıklar halde satışa çıkar. Üretici olarak fiyat belirleme şansınız yok. Fiyatı her zaman alıcı belirler. Eğer satmaz iseniz fıstık hemen solar ve zarar görür. Eğer satmayacaksanız dış kabuğu soydurarak, tuzlu fıstık için kavlak hale getirteceksiniz. Yada güneşte kurutacaksınız. O zaman daha da meşakkatli hale gelir işler. Saklamakta ayrı bir sorun. Çünkü depo bulmak çok zor. Kaldı ki bir yıl para harcamışsınız, cebinizde para kalmamış ihtiyaç için satmak durumundasınız. Ayrıca yetmez gibi bir fıstık her sene verimli olmaz ortalama 2 yılda bir verim verir buda demektir ki, yaptığınız her emek ve masraf çarpı 2 demektir” diye konuştu.

ANTEP FISTIĞI HASADI KAÇ AŞAMADA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Gaziantep'te “Yeşil Altın” olarak adlandırılan Antep fıstığının hasadı iki haftadır sürüyor ve bir çok bahçede fıstıklar toplandı bile. Yavuzeli bölgesinde fıstık bahçeleri bulunan üretici Mehmet Dağdalen, “Hasat üç aşamada gerçekleşir. Antep fıstığının dış kabuğu yeşilden boz rengine döndüğünde, yani kabuğu çıtlamadan toplandığında fıstığın içi en koyu yeşil, en güçlü rayihayı verir. Boz fıstık adı verilen bu ürün baklavada ve dondurmada kullanılır. Biraz daha olgunlaşan fıstık çikolata ve lokum endüstrisinde tercih edilir. Bir ay sonra, hasatın sonunda, yani tüm kabuklar çıtladığında ise çerezciler ve kuruyemişçiler için en makbul olan ürün ortaya çıkmış olur” dedi.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
10.08.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin