Kış hazırlığı devam ediyor

Kış hazırlığı devam ediyor

Gaziantep’te Kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber doğalgaz kullanmayan vatandaşlar kış hazırlıklarına başlayarak odun ve kömürlerini almaya başladı.
Son yıllarda özellikle yeni yapılan konutlarda kışın yakıt olarak doğalgaz kullanılırken, kırsal kesimde ikamet eden vatandaşlar ise, odun ve kömür yakarak kış mevsimini geçiriyor. Gaziantepliler son yıllarda odun yerine fıstık kabuğunu tercih ediyor. Bu yıl kömür fiyatlarında geçen yıla oranla bir değişiklik olmadığını odun ve kömür fiyatının sabit kaldığını belirten kömür ve odun satışı yapan esnaflar, kış mevsiminin yaklaşmasıyla vatandaşların kış hazırlığına başladıklarını, fakat doğalgaz kullanımının artış göstermesi nedeniyle odun ve kömür satışlarında düşüş olduğunu belirttiler.
Gaziantep'te kömürün tonu dolar kuruna göre değişirken fıstık kabuğunun tonu ise 500  TL’den satışa sunuluyor. Kömür fiyatlarında bir değişiklik olmadığını belirten Esnaf Selim Kiraz, “Kömür fiyatlarımız geçen yıl ile aynı fiyattadır. Tek değişiklik dolar kurunda yaşanan dalgalanma.  Odun ve kömürü genellikle kırsal kesimde oturan vatandaşlarımız kullanıyor. Tabi doğalgaz kullanımının artış göstermesiyle, kömür satışlarımız da düştü. Yine de Allah’a hamd olsun satışlarımızdan memnunuz. Vatandaşlar gelişi güzel kömürleri almamalıdır.  İkinci veya üçüncü kalite kömürler bacaları tıkamaktadır. Ayriyeten hava kirliliğine aşırı derecede verdiği tahribattan dolayı, birinci kalite kömür alınmalıdır” dedi.

GÜNDEM
Haber Merkezi
26.10.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin