USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Mobil

Bu önemli buluşma Gaziantep'te gerçekleşti

Bu önemli buluşma Gaziantep'te gerçekleşti
08-01-2023 07:04
Gaziantep

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği ve destekleriyle Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin (TDED) 7’nci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı Gazi şehirde yapılıyor.

Bir otelde düzenlenen şuranın açılış toplantısında ülkeler ve milletler için dilin önemi, dilde yaşanan bozulmalar ve alınacak önlemler, Türkçe’nin serüveni, modern hayatın getirdiği yenilikler ile bilim ve sanatın gelişmesinde dilin zayıflamaması için gereklilikler üzerine duruldu.
Toplantıda ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin dil, sanat ve kültür üzerine son yıllarda yapılan çalışmalar katılımcılara anlatıldı, slaytlar eşliğinde gösterildi.

ŞAHİN: BURADAKİ BÜYÜK FOTOĞRAF BİZE BÜYÜK BİR VİZYON VERİYOR

Toplantının açılışında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin, Gaziantep’in medeniyet, kültür, vicdan, merhamet özellikleriyle özel bir şehir olduğunu, toplantının şehre çok yakıştığını vurguladı. 
Konuşmasının devamında dilde üslubun önemini vurgulayan Başkan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Az söz, derin, güzel söz söylemek çok önemli. Gaziantep’e baktığımızda biz küçük Buhara’yız. Büyükşehir Belediyesi olur olmaz ilk iş olarak İstanbul örneğini inceleyerek Gazikültür’ü kurduk. Gaziantep’in her yönüyle irdelendiği 61 kitap çıkardık. Bu şehirde 160 divan şairi var. Buradaki büyük fotoğraf bize büyük bir vizyon veriyor. Biz bunu başarabiliriz. İkinci dönem bunun için gençlere, değerler eğitimine yönelik birimler kurduk. Valiliğimizle birlikte kütüphanelerimiz için yüzbinlerce kitap alıyoruz. Ne kadar okursan o kadar düşünür icraat yaparsın.”

VALİ GÜL: SORUNUN DEĞİL ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLMAK GEREK

Gaziantep Valisi Davut Gül ise konuşmasında teknolojinin gelişmesi ayrı bir gündemi oluşturduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:
“Bildiğimizi değil duyduğumuzu anlatmaya başladık. Sorunun değil çözümün parçası olmak gerek. Özellikle Gaziantep’te kitap okuma projesi başlattık. Bütün okullarımızda kütüphaneler olsun, çocuklar kitaba erişebilsin ve nitelikli kitaplar bulunsun diye çalıştık. 4 sene önce okullarımızda 280 bin kitap vardı bugün ise 3 milyonun üzerine çıktık. Yeni nesil daha çok okuyor ama bu neslin okuyacak kitapları iyi tespit etmek gerek. Bundan sonra da bana göre okumaktan sonra yazması lazım.”
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, gelecek yüzyılımızı şekillendirecek, Türkiye Yüzyılı’na girildiğini aktararak, “Ekonomide, teknolojideki gelişmişlik elbette bir ülkenin en büyük gücüdür ve ulaşmak istediği hedeftir. Ancak milletleri millet yapan, medeniyetleri inşa eden, gelenek ve göreneklerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan dildir. Unutmayalım ki güçlü medeniyetler, güçlü dil ile inşa edilebilir. Yüksek seviyede bir kültüre sahip olmak gerekir.”
Ekrem Erdem, Türkiye Belediyeler Birliği ile ortak yürütülen çalışmalar için Başkan Fatma Şahin’e teşekkür etti.
Toplantıya ayrıca AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, Müslüm Yüksel, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, derneğin genel merkez yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları ve yöneticileri katıldı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?