USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

GAGİKAD “HATAY ORTAK MESELEMİZDİR”

Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısı ile 29 Ekim Pazar günü GAGİKAD Hatay ziyareti gerçekleştirdi. Öncesinde bir dizi temaslarda bulunan GAGİKAD güçlü bir ekiple yola çıktı. “Hatay benim şahsi meselem “ diyen Mustafa Kemal Atatürk’e cevaben “HATAY ORTAK MESELEMİZ” diyerek 6 Şubat sonrası halen yerinde sayan Hatay halkına destek taşıdı.

GAGİKAD “HATAY ORTAK MESELEMİZDİR”
02-11-2023 20:48

Farklı , gerçekçi ve önemli konulara dikkat çeken GAGİKAD Gaziantep’den Hatay’a ilk kez  resmi ziyaret gerçekleştiren Sivil Toplum örgütü oldu. Atatürk ve Cumhuriyet üzerinden kar güden etkinliklere karşı olan GAGİKAD misyonunun gereği olarak bu seyahati tamamen karsız şekilde Zeugma turizmin sahibi ve GAGİKAD yönetim kurulunda Sayman görevinde olan Figen Akan üstlendi. HOM ( Hatay Ortak Meselemiz) Derneğinin Başkanı Ayhan Kara ile koordinasyon sağlayan Başkan Beril Leylek , Hatay ‘ın yerel 156 STÖ’nün birleşerek ,Hatay’ı yeniden ayağa kaldırmak için oluşturulan büyük platform ile bir araya geldi , platformun düzenlediği 100. Yıl etkinliklerine destek verdi. Bir dizi toplantılar yaparak aynı zamanda merkez ve Samandağ ilçesinde tespit edilen bölgelere ihtiyaç desteklerini sunarak halkın Cumhuriyet Bayramını kutladı.

 

   Seyahate  uluslararası iş insanı, birçok yabancı ülkenin iş konseyi başkanlığını yapmış ve Küresel Barış platformunun “Türkiye Barış elçisi” seçtiği Hatay İskenderun Doğumlu , yazar Zuhal Mansfield’de eşlik etti.

 

    Hatay ziyareti için sabah 05:30 da yola çıkan ekipte Gaziantep’den Kadın gazeteciler , GAGİKAD yönetim kurulu ve üyeleri ayrıca gönüllü bağışçıları da yer aldı . Sabah saat 09:30’da Platform Başkanları ile buluşma sonrası saat 10:00 da Hatay Atatürk Heykeline çelenk bırakan GAGİKAD Kadınları , saygı duruşu sonrası hep bir ağızdan söyledikleri istiklal marşının dizeleri ,heykel etrafında yıkılmış resmi binaların enkazı üzerinde yankılandı. Sonrasında Samandağ ilçesine yola çıkan ekip, ilçede halen çadırlarda ikamet eden halk ile buluştu. Sorunlarını ve mevcut durumlarını sorgulayan GAGİKAD yönetim kurulu başkanı Dr Beril Özlem Leylek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

“Bizler Cumhuriyet tanımını en derin idrak seviyesinde omuzumuzda taşıyoruz. Cumhuriyetin en önemli değerlerinin yitirildiği , yok olduğu gerçekçi yaklaşımı yok sayıp ne bir balo ,ne bir kamyon süslemesine ne bir eğlenceye katılmayı sindiremedik. Bizim için cumhuriyet ancak içini koruyabildiğimiz oranda var olabilir. Yaşatmak için elimizi taş altına sokmayıp biz Cumhuriyet kadınıyız sloganları atamayız. Bizler GAGIKAD ‘ın yeniden doğuşunu gerçekleştirirken değerlerimizden ödün vermeyeceğimize söz verdik. Ve hep doğru yolumuzda vizyonumuza uygun yürüyoruz. Sözde değil özde Cumhuriyeti yaşatmak için uğraşıyoruz . Topluma yön veren güçlü etkimizin farkındayız. 100. Yılımızda Cumhuriyetimize yakışmayan söylemlerin varlığından rahatsızız ve kabul etmiyoruz. Cumhuriyetin en önemli değerlerinden olan Laiklik ,okullarımızda hiç bir pedagoji eğitimi olmayan kişilerin atanması ile ÇEDES projesi kapsamında malesef eritilmeye adım atmıştır. Kadınlarımıza eşitlikçi haklarını anayasal hakla sağlayan Medeni yasamız hakkında çıkan söylemler kabul dahi edilemez. Cumhuriyetin kurucusu, adaşımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün adını anmadan yapılmaya çalışılan kutlama, anma ve etkinlikler hepimizi derinden üzmektedir. Tüm bunları ve daha nicelerini konuşmayıp ,susup bir cumhuriyet kutlaması yapmak elbette bizim anlayışımıza uygun değildir. Bizler GAGİKAD olarak deprem sonrası çok yoğun ve sahada bizzat en ücra köylerde çalıştık, tüm halkımız şahittir, paranın gücünün yanında vicdanın gücü ile halkımızın yardımına koştuk, 6 ay durmadan devam ettik . Fakat ancak kendi ilimize ilçelerimize gücümüz yetti. Şimdi Hatay’dayız , çok şey söyleniyordu ama görmek bambaşka ! Yeniden aynı acılara gömüldük! Hatay depremden sonra ki ilk halinde nerdeyse ! Bir çok bina halen enkaz halinde , yüzlerce bina bu şekilde , malesef devletimizin işi çok zor , alan geniş bir çok iş makinesi çalışsa da yetmiyor. Yeniden halkın seferber olması lazım . Hatay halkı acı içinde , hastahane okul gibi zaruri konular çok yetersiz. Şehir boşalmış ! Halen çadırda yaşayanlar var Samandağ’da… 8 ay oldu ama değişen çok az şey var malesef . Halkımızın Hatay’a sahip çıkmasını istiyoruz. Devletimize destek vermelerini istiyoruz. Burada halen içme suyu sorunu mevcut , uyuz çok yayılmış! Şehirde halen garip bir koku var, cesetler görünmese de kalkmamış enkazlar altında olduğunu bilmek ve burada yaşam savaşı veriyor olmak çok ağır. Hatay’a destek vermek isteyen her bağışçı ,her sivil toplum örgütü ile iş birliğine hazırız. Hatay Türkiye Cumhuriyeti topraklarıdır. Demografik yapısının değiştiği, doğal süreç sonrası aşikardır. Hatay’ın yeniden kalkınması, halkının insani yaşam şartlarına ulaşması ile ancak gerçekleşecektir. Gazze için hepimiz üzüntüden kahroluyoruz ama Hatay’ı görseniz gözyaşlarınızı kontrol edemezsiniz. Heryer bombalanmış gibi ! Görüntüler Gazze’den farksız. Ülkemize sahip çıkalım . Hatay’a sahip çıkalım. “

 

   Samandağ’a büyük bir Yardım desteği taşıyan GAGİKAD Kadınları kendi hazırladıkları kolilerini çadırlara bizzat elleri ile dağıtıp, tüm çocukları kışa yönelik iç dış giydirdiler ve halkla bayramlaştılar . HOM Derneğinin Samandağ sahilde kumlar üzerinde, bölge sanatçılarının eserlerinden olan karma  Atatürk, Cumhuriyet ve deprem konulu eserlerden oluşan sergiyi gezen Gaziantep heyeti daha sonra Hatay merkeze dönerek 100. Yıl Cumhuriyet yemeği etkinliğini yaptı. Yemek sonrası özel mülk bir çiftlikte Hatay’ın ileri gelen aile liderleri ile depremde emek veren STÖ başkanları ile buluştu. Hatay iş kadınlarını ve yerel el sanatlarını güçlendirmek için görüşmeler yapan GAGİKAD yönetim kurulu  en kısa sürede konuya ilişkin ortak proje geliştireceklerini ifade ettiler . Heyet akşam saat 10:30 da Gaziantep’e döndü.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
''ZAYIFLAMANIN TADI HİÇBİR YEMEKTE YOKTUR''
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3799+64
2Fenerbahçe3796+62
3Trabzonspor3764+17
4Başakşehir FK3758+10
5Beşiktaş3756+6
6Kasımpaşa3753-4
7Alanyaspor3751+3
8Sivasspor3751-8
9Çaykur Rizespor3750-8
10Antalyaspor3748-5
11Adana Demirspor3744-3
12Samsunspor3743-8
13Kayserispor3742-12
14Gaziantep FK3741-8
15Konyaspor3741-11
16MKE Ankaragücü3740-4
17Hatayspor3738-9
18Fatih Karagümrük3737-5
19Pendikspor3737-30
20İstanbulspor3716-47
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler