Kutnu göz kamaştırıyor

Kutnu göz kamaştırıyor

Gaziantep’e özgü dünyaca ünlü kutnu kumaşı dokumacılığı, bir elin parmaklarının sayısını geçmeyecek kadar ustanın ellerinde yaşam buluyor. Kutnu kumaşı imalatçısı Emre Latifoğlu, özellikle son dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile diğer önemli isimlerin kutnu kumaşının dünya genelinde hak ettiği yere gelebilmesi için önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kutnu kumaşının sadece ülkemizde değil dünya genelinde hak ettiği değere sahip olabilmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu belirten Latifoğlu, “Geçtiğimiz dönemde Mozaik Müzesi’nde yapılan ve kutnu kumaşından yapılan elbiselerin yer aldığı defile bizleri olduğu kadar katılımcıların tamamını büyüledi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in önderliğinde düzenlenen bu defilenin benzerlerini yakın zamanda görmek istiyoruz. Kutnu kumaşından yapılan elbiselerin sergilendiği defileler dünyanın farklı noktalarında zaman zaman yapılıyor. Kutnu kumaşına sadece Büyükşehir Belediyemiz değil çok sayıda kurum değer vermeye başladılar. İşte tamda bu zamanda sadece kutnu kumaşı ustalarımızın ve satıcılarının yer alacağı bize özgü bir çarşının bir an önce yapılmasını istiyoruz. Şayet yapımı için karar adımı atılırsa çarşı ile ilgili yer ve yapımı konusunda ki tüm projelerimizi hazırladık” diye konuştu.
Gaziantep’te dokunan, aynı zamanda daha önceleri Anadolu’da alımlı giyinmek isteyenlerin hayallerini süsleyen kutnu kumaşı, tarihe karışıyor. Gaziantep’e has kutnu kumaşı dokumacılığını yapan ustaların sayısı ise bir elin parmaklarının sayısını geçemeyecek kadar azalmış durumda. Kutnu kumaşının eskiden saraylarda padişah kumaşı olarak da tanındığını, aynı zamanda eskiden çok önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyleyen, kutnu kumaşının en genç ustası Emre Latifoğlu, “Mesleğimiz son demlerini yaşıyor. Bu durum bizi çok üzüyor ” dedi.

AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
5.02.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin