KÜÇÜK TEBDİRLERİ ALARAK CAN DAMARLARIMIZI YOK ETMEYİZ

Gaziantep’te hava sıcaklığının artması üzerine İtfaiye Daire Başkanlığı önlemleri artırırken vatandaşları ise olası yangınlara karşı uyarıyor.
KÜÇÜK TEBDİRLERİ ALARAK CAN DAMARLARIMIZI YOK ETMEYİZ

Hava sıcaklığının giderek arttığı kentimizde olası yangınlara karşı vatandaşlar uyarılıyor. Özellikle orman yangınlarına karşı vatandaşların mesire alanlarında daha da tedbirli davranmalarını isteyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, vatandaşlardan olası yangınlara karşı dikkatli olmalarını istiyor.

“VATANDAŞLARIMIZDAN DUYARLILIK BEKLİYORUZ”

Son yılların en üst düzey sıcaklıklarını yaşayan Gaziantep’te vatandaşlar sıcak havalardan bunalırken Gaziantep İtfaiye Daire Başkanlığı da olası yangınlara karşı tedbirlerini üst düzeye çıkarttı. Tüm kurumların işbirliği ile olası büyük yangınlara karşı hazırlık olduklarını söyleyen İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, “Vatandaşlarımızdan olası yangın sebebiyetleri için duyarlılık bekliyoruz” dedi. Yılmaz, açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Gaziantep son günlerde çok sıcak havalar yaşıyor. Bu sıcak havalar dolayısıyla olası yangın ihtimallerine karşı gerek mesire alanlarımızda gerek diğer alanlarda tüm ekiplerimiz yedi gün 24 saat usulü ile denetliyor. Şu günlerde çok sıcak havalar yaşanmasına karşın çok büyük olaylar yaşamadık ancak biz yine de tedbiri asla elden bırakmıyoruz. Orman Müdürlüğümüz ve belediyelerimizle iş birliği içindeyiz. Tüm kurumlar güçlerini birleştirince olaylara çok daha hızlı ve anında müdahale edebiliyoruz. Bu konuda şehrimizde çok muhteşem bir işbirliği söz konusu. Yaklaşık on gündür süren sıcak havaları şu ana kadar küçük çaplı olaylarla atlattık.”

“DUYARLI DAVRANDIĞIMIZ MÜDDETÇE YANGINLARIN ÖNÜNE GEÇERİZ”

“Sıcak havaların etkisi ile işlerimizi yine kolaylaştıracak olan vatandaşın kendisidir. Bu konuda vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz. Sıcaklıklar çok yüksek olduğu için yangın çıkma çoğu yerlerde an meselesi. Böyle bir durum görüldüğü anda vatandaşların anında bizlere haber vermesi gerekiyor. Yangın büyümeden anında olaya müdahale edebilmemiz için” diye konuşan Yılmaz sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;

“Temmuz ayında irili ufaklı toplamda bin 156 yangın vakasıyla mücadele ettik. Bu yangınlarda çok büyük zayiatlar olmadı. Umarım bu sıcak sezonu çok az bir zayiatla atlatırız diye umut ediyoruz. Su kullanım oranlarımız, köpük kullanım oranlarımız arttı. Ekiplerimiz canını dişine takıp çalışıyor. Bunun yanında makine parkımız çok güçlü. Bu güçlülükle olaylara daha hakim olabiliyoruz.  Mesire alanları aslında sürekli kontrol altında. Yaşanan olayların büyük kısmı da mesire alanları dışında yapılan piknik alanlarından çıkıyor. Ormana bilinçsizce atılan cam şişeler, plastik parçaları orman yangınlarının başlıca sebebi. Bu konuda vatandaşların bu tür alanları kullanırken çok dikkatli olması gerekiyor. Yine anız yakımları konusunda kaymakamlıklarımıza yazı göndermiştik ve kaymakamlıklarımız da tüm çiftçilerimize bu uyarıyı ulaştırarak bu yıl anız yakımlarını çok büyük oranda düşürdü. Vatandaşların piknik alanlarında ateşlerini çok iyi söndürmesi gerekiyor. Yine piknik alanlarında yanıcı maddeler bırakılmaması gerekiyor.”

GÜNDEM
Bülent Öner
20.08.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin