KENDİRLİ’DE TARİH GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR

Gaziantep Kendirli Kilisesi Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü olarak hizmet verecek olan binada yapılan restorasyon ve konservasyon çalışmalarında çok güzel duvar resimleri (fresk) ortaya çıktı.
KENDİRLİ’DE TARİH GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR

Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Kendirli Kilisesi Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü olarak hizmet verecek. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş’nin kontrolüne restore çalışmaları devam eden tarihi yapı Gaziantep’in önemli tarihi alanları arasında yer alacak.

“GAZİANTEP’E YAKIŞACAK”

Restore edilerek enstitüye dönüştürülecek Tarihi Kendirli Kilisesi, Türkiye’nin ilk milli arkeoloji ve kültürel miras niteliğini taşıyacak. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tarihiyle, kültürüyle, arkeolojisiyle yükselen Gaziantep’e, Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün çok yakışacağını söyledi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, kendileri için Anadolu’nun büyük bir miras olduğunu, bugün başlatılan AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün kent için çok önemli gördüklerini vurguladı.

“TARİH VE KÜLTÜR ŞEHRİYİZ”

“Artık zenginliğin para, altın ve petrol olmadığı bu dönemde zenginliğin kültürel miras olduğu anlaşılmıştır. Dünya’nın en önemli medeniyetlerin yaşadığı bir coğrafyadayız, burada ilk kez Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün kurulması tesadüf değil, emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin şu ifadelere yer verdi;
“Gaziantep, bir kültür şehridir. Şehirler yarışında kültürel belediyecilik en önemli ana damarımızdır. Hitit medeniyetinin veliahtı olan Karkamış antik kenti, bu coğrafyadadır. Daha da önemlisi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültür’ demiştir. Atatürk, Karkamış Antik Kenti’nden, Hitit Medeniyetinden kalan 35 büyük eseri alıp Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nin en güzel köşesine göndermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez Antep’e geldiğinde Tarihi Kendirli Kilisesinin balkonunda halka seslendiği bu bina, Atatürk’ün bize bıraktığı en önemli mirasıdır. Biz bu projeyle aslında mirasımıza sahip çıkıyoruz. Bilim adamlarını, Türkiye’ye getirmek, Türkiye’deki bilim adamlarını da arkeolojik anlamda gelişmesini sağlayacak çok önemli bir projeyi başlatıyoruz. Avrupa’ya Gaziantep ve bölgenin kültürel mirasını göstermek istiyoruz. AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nü hem vatandaşlarımıza hem de Avrupalı araştırmacılara açacağız. Bundan sonra Gaziantep’te arkeolojiyle ilgili çalışmaların derinleşmesini arzu ediyoruz. Aynı zamanda bu proje halklarımızı ve araştırmacılar arasında bir kaynaştırma projesidir.”

“GAZİANTEP’İN SÖYLEYECEĞİ ÇOK SÖZ VAR”

Göreve geldiği günden bu yana hanları ve hamamları restore ettiklerini aktaran Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Gelenekten geleceğe yerelden evrensele söyleyecek çok sözümüz var. İpek yolunu kalkınma yoluna dönüştüren hanlarımız ve hamamlarımızdır. Burada büyük bir hazine var. Osmanlı döneminin zarafeti, Selçuklu döneminin tüm sadeliği, Cumhuriyet döneminin modernliğini bu şehirde görebiliyorsunuz.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
28.10.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin