“Hijyen kurallarına uyulmadı”

“Hijyen kurallarına uyulmadı”

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Eski İl Temsilcisi Nihat Bencan, “Virüsün ilk önlemlerinin aldığı yasakların başladığı günlerde insan sirkülasyonunun en fazla yaşandığı yaklaşık 180 bin çalışanın olduğu OSB ve KÜSGET’te kontrol altına alınması gerektiğini söylemiştik. Sonuçları şimdi çıkmaya başladı. Ekonominin çarklarının dönmesi için bu bölgelerde çalışmalar hız kesmedi. Özellikle ihracat yapan firmalar üretimde düşüş olmaması için tam kapasite çalışmaya devam etti. Bunları yaparken hijyen kuralları uygulanmadı” dedi.

Bencan, “Marketlerde, berberlerde, kuaförlerde, eczanelerde, pazar yerlerinde uygulanan sosyal mesafe, ateş ölçme ve hijyen uygulamaları fabrikalarda işletmelerde yeterince uygulanmadı ve bu konuda yeterli denetimler yapılamadı. Özellikle bu tip işletmelerde yemekhanelerde uygulanan sosyal mesafe kuralları hiçe sayılarak dip dibe yemek yeme görüntüleri sosyal medyada az çıkmadı. Bunların hepsini bir araya getirdiğimizde çok iyi yönetilen ülke genelindeki Pandemi durumu ilimizde atağa geçti” diye açıklama yaptı.
DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Eski İl Temsilcisi Nihat Bencan, sözlerine şu şekilde devam etti;

“İlimizde olayın boyutu büyüdükçe daha önce alınması gereken önlemler alınmaya başlandı. Organize Sanayi bölgesi ile ilgili yeni kararlar alınıyor olması önemli bir gelişme.  Organize Sanayi Bölgesi’nde test taraması yapılması tüm çalışanların virüs testinden geçirilmesi iyi, ama bence önemli olan hastalığa yakalanmamak, özellikle kurumsal anlamda kendini ispat etmiş işyerlerinin pandemi sürecinde işletmelerinde bir takım önlemler alması ücretli izin, kısa çalışma, üretim kısıtlaması gibi çalışanları virüsten izole edecek hijyen kurallarını uygulaması sevindirici olmakla beraber bu durumun pandemi süreci bitinceye kadar devam etmesi temel yaklaşımımız olmalıdır. Bu dönemde hastalığı engellemek ve yenmek ekonominin şartlarını tekrar eski hızına getirebilmek için her kesimin elini taşın altına koyması çalışanıyla işverenleri ile birlikte bu sorunun üstünden gelmeliyiz. Bunun için Özellikle sosyal mesafe kurallarına uymak, hijyen kurallarına azami özen göstermek temel yaklaşımımız olmalıdır.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
20.05.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin