GAZİANTEP’TE ÜRETEN KADIN EKONOMİYE GÜÇ KATIYOR!..

Gaziantep’te bir grup kadın tarafından kurulan kalkınma kooperatifi harikalar yaratıyor. 70 kadının üyesi olduğu kooperatifte hazırlanan hediye türü eşyalar satılarak kadınların ev ekonomisine önemli bir katkı sunuluyor.
GAZİANTEP’TE ÜRETEN KADIN EKONOMİYE GÜÇ KATIYOR!..

Gaziantep Kadın Çevre, Kültür ve Kalkınma Kooperatifi sorumlularından Eser Alan, 13 yıl önce kurulan kadın kooperatifinin zor günler geçirdiğini söyleyerek, projelerinin kabul edilmesi ve yeni üyelerin katılması çağrısında bulundu. 70 kadının birlikte hazırladığı hediyelik türü ve Antep el işi nakışların satışı Sanko AVM’de devam ediyor. Üretimde kadının ayrı bir yerinin bulunduğuna dikkat çeken Alan, satıştan elde edilen gelirin ise kadınların gücüne güç kattığını anlattı.

KADINLAR ÜRETİMDE ETKİN OLMAK İSTİYOR

Gaziantep’te 2006 yılında Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından bir proje üzerinden kurulan Sınırlı Sorumlu Gaziantep Kadın Çevre Kültür ve Kalkınma Kooperatifi çalışmalarını sürdürüyor. Gaziantep’te kadın istihdamını sağlama, Antep nakşının korunması, satılması ve dünyaya tanıtılması amacıyla kurulan kooperatif, sunduğu projelerin kabul edilmemesi ve üye sayısının her geçen gün azalmasıyla birlikte zor günlerini yaşıyordu ama bugün üye kadınların ortaya koyduğu başarılı çalışmalar göz dolduruyor.

AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYORLAR

Kooperatifin kurulduğu günden bu yana projelerle ayakta tutunmaya çalıştığını belirten Gaziantep Kadın Çevre Kültür ve Kalkına Kooperatif Sorumlularından Eser Alan, “Kooperatif herhangi bir yerden maddi destek almıyor. Antep nakışı biraz zaman alan bir iş olduğu için kooperatife maddi olarak destek sunmada yetersiz. Üretim süreci uzun bir zaman aldığı için paraya dönüştüremiyoruz. Dolayısıyla kooperatif de maddi olarak zorlanıyor. Biz şuan maddi destek almadığımız için zor ayakta durabiliyoruz” şeklinde konuştu.

BUGÜN İTİBARİYLE 70 ÜYE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Kooperatifin ilk kurulduğunda 7 üyeden oluştuğuna ve daha sonra üye sayılarının hızla arttığına dair bilgi veren Alan “Kadın kooperatifinin 2007 yılında 21 kişilik üyesi vardı. Ancak daha sonra üyelerimiz tek tek ayrıldı. Kadınların taleplerini yerine getiremedik herhalde. Şimdi aracı şeklinde gidiyoruz. Daha çok sipariş üzerinden çalışıyoruz. Kadınlara bu şekilde de destek veriyoruz. Kooperatif olarak kadınlara her zaman kapımız açık. Aynı çatı altında görmek isteriz. Bu kooperatif çok özverilerle ayakta kaldı. Halen de öyle. Her ne kadar üye sayımız azalmış olsa bile, biz sayımızı artırarak tekrar büyümek istiyoruz. Bugün 70 üyemizle çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
19.08.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin