BU FESTİVAL KENTE CANLILIK GETİRDİ

Gaziantep Valiliği ile Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde düzenlenen gastronomi festivali GastroANTEP muhteşem geçti. 12-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen fuara yurt dışı ve içinden yüz binlerce kişi katıldı.
BU FESTİVAL KENTE CANLILIK GETİRDİ

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP) kapsamında kurulan 200 standı gezen yüz binler, lezzetin başkentinden Dünya’ya seslenerek, “Gaziantep’e gelin eşsiz lezzetleri tadın” diye konuştular. Gaziantep Valiliği ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde gerçekleştirilen muhteşem festivalde katılımcılar hem yediler, hem eğlendiler.

YÜZ BİNLER GAZİANTEP’TEN DÜNYAYA SESLENDİ

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep'i Geliştirme Vakfı (GAGEV) işbirliğinde gerçekleştirilen 2’nci Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali kapsamında açılan stantları dolaşan yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirler, lezzetin başkentini bir kez daha keşfetti. UNESCO’nun 116 şehir arasında gastronomi alanında Kreatif Şehirler Ağı’nda Türkiye’yi temsil eden ilk şehir kimliğiyle öne çıkan Gaziantep, dünyaya zengin mutfağının kapısını araladı. Gastronomisini Dünya’ya tanıtmaya devam eden Gazi şehir, 12-15 Eylül 2019 tarihlerinde mutfağını, misafirperverliğini, birliğini, beraberliğini ve kardeşliğini Dünya’ya gösterdi.

RENKLİ STANDLAR VE RENKLİ KONSERLER

Gazi şehir; tek yürek, gastronomi festivaliyle hareketlendi. Almanya, Belçika, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Lübnan, Malezya, Rusya, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, İsveç, Kolombiya, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan gibi 40 ülkeden gurme ve şeflerin katılacağı festivalde, eşsiz Antep mutfağı yeniden uluslararası bir boyut kazanmış oldu. Dünya Bankası’nın en rekabetçi yedi şehirden biri olarak seçtiği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Güneydoğu ve Mezopotamya’nın dünyaya açılan penceresi Gaziantep, gastronomisini GastroAntep Festivali’yle tanıtılmış olacak. Gazi şehir, festivalle geleneksel lokantaları, yerel gıda ürünleri ve zengin kültürüyle dünyanın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olmayı hedefine aldı.

FESTİVAL, BİBER HASADIYLA BAŞLAMIŞTI

Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde 15 Eylül Pazar akşamına kadar sürecek olan Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’ne (GastroAntep) hazırlık süreci de coşkulu geçti. Dün saat 10.00’da biber hasadıyla başlayan GastroAntep ile Festival Park’ta ulusal ve uluslararası konuklara eşsiz Antep yemekleri sunuluyor. Festival, uluslararası düzeyde yeme içme sektörünün ileri gelenlerine ve ziyaretçilerine unutamayacakları bir gastronomi deneyimi yaşatıyor.

DÜNYACA ÜNLÜ ŞEFLER BULUŞTU

Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, ünlü pasta şefleri, UNESCO gastronomi şehirleri, yerli ve yabancı basın temsilcileri, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri, üniversiteler, gurmeler, gastronomi yazarları, Gaziantepli tarım üreticileri ve Türkiye’nin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcileri festivalde bir araya geliyor. Gazetemizi ekonomi servisi editörü Nevzat Orbay’ın da temsil ettiği festivalde, dünya UNESCO Gastronomi şehirlerinin Gaziantep‘in yöresel ürünleriyle düzenlenen workshop etkinliklerinin yanı sıra festival kapsamında Gaziantep sokak yemeklerinden gıda ürünlerine kadar tohum, tarım, hasat konularında uzman konuşmacıların yer aldığı seminerler gerçekleştiriliyor.

ETKİNLİKLER, SEMİNERLER, ATÖLYELER

GastroAntep Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın kurumsal sponsorluğundaki meraklılarıyla buluşmuş oldu. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, ünlü pasta şefleri, UNESCO gastronomi şehirleri, yerli ve yabancı basın temsilcileri, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri, üniversiteler, gurmeler, Gaziantepli tarım üreticileri ve Türkiye’nin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcileri festivalde bir araya geliyor. Festival kapsamında konuklar için geziler, müze ziyaretleri, panel ve seminerler, atölyeler, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok eğlenceli etkinlik organize edildi. Festival kapsamında konuklar için geziler, müze ziyaretleri, panel ve seminerler, atölyeler, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok eğlenceli etkinlik organize ediliyor. Michelin yıldızlı şefler, tamamen yerel ürünler kullanarak workshoplar düzenliyor. Dünyanın yalnızca yerel ürünlerle gerçekleştirilen tek gastronomi yarışması ‘Local Chef’ de organizasyonun önemli bir ayağını teşkil ediyor. Böylece GastroAntep Festivali, Gaziantep’in gastronomi kültürü ve yörenin tarımsal gıda ürünlerinin dünyaya açıldığı bir platform olma özelliği taşıyacak. GastroAntep Festivali’yle Türkiye’deki gastronomi öğrencilerine global platformlarda staj imkânı sağlanması da organizasyona ayrı bir değer kattı.

GÜNDEM
Bülent Öner
15.09.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin