Başkan Tahmazoğlu, Yeşil Vadi'yi anlattı

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, basın mensuplarına Yeşil Vadi Parkı'nı gezdirerek Şahinbey Belediyesi'nin icraatlerini anlattı.
Başkan Tahmazoğlu, Yeşil Vadi'yi anlattı

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, basın mensuplarına Yeşil Vadi Parkı'nı gezdirerek Şahinbey Belediyesi'nin icraatlerini anlattı.

 

 

Türkiye'nin en büyük parkı Yeşil Vadi Parkı'nda basın mensupları ile bir araya geldi. Türkiye'nin büyük parkının yapım aşamasını ve belediyenin çalışmalarını anlatan Tahmazoğlu, Yeşil Vadi Parkı'nı bahar aylarında açılışının yapılacağını sözlerine ekledi.

1 milyon 700 bin metrekare büyüklüğüyle Türkiye'nin en büyük parkını yapmanın gururunu yaşayan Şahinbey Belediyesi bu hizmeti ile 11 mahallenin yeşil alan ihtiyacını gidermiş oldu. Kamulaştırma bedelinin dışında toplamda 140 milyon liranın harcandığı yeşil alanın resmi açılışı İlkbahar’da yapılacak.

“ŞAHİNBEY ADINA GURUR VERİCİ BİR PROJE”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, gazetecilerle birlikte gezdiği Yeşil Vadi parkının kendisi ve kent adına gurur verici bir proje olduğuna dikkat çekti. Tahmazoğlu, parkın her noktasında ayrı bir sosyal aktivitenin yer aldığına dikkat çekerken, Şahinbey ilçesinin her köşesinde yeşil alanların oluşturulmaya devam edeceğini anlattı. Biyolojik göletleri, spor alanları, çocuk oyun alanları, okuma alanları, otoparklar, piknik alanları, Amfi Tiyatro ve çok daha fazlasının yer aldığı Yeşil Vadi projesi kapsamında şehre yeni getirilen dinazor gurupları da vatandaşların ilgisine sunuldu.

“ŞAHİNBEY’DE 466 YEŞİL ALAN BULUNUYOR”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Türkiye’nin en büyük parkı Yeşil Vadi Parkı’nda basın mensupları ile bir araya geldi. Şahinbey Belediyesi’nin çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Tahmazoğlu, Gaziantep’teki yeşil alan sayısını arttırmak için gece gündüz çalıştıklarını belirtti. Yeşil Vadi Projesi’ni anlatan Tahmazoğlu, “Göreve geldiğimiz dönemde ilk planladığımız projelerimizden bir tanesidir. Yeşil Vadi’ye yakın yerleşim yerlerinde yeşil alan bulunmuyordu. Göreve başladığım dönemde Gaziantep’te kişi başına düşen yeşil alan miktarı 1.3 metrekare idi. Şuanda yaptığımız gerek Yeşil Vadi, Şelale Parkı, Şahinbey Parkı ve 466 tane parkımız ile kişi başına düşen yeşil alan miktarını yaklaşık 6 metrekareye çıkardık. Burası alan büyüklüğü olarak bir milyon 700 milyon metrekare ile Türkiye’nin en büyük parkıdır” şeklinde konuştu.

“KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARINDA ANLAŞMA SAĞLADIK”

“Tam 2 bin 500 vatandaşımız ile bire bir görüşerek, anlaşma sağlayarak bu alanı kamulaştırıp park alanına dönüştürmüş olduk. 2 yıl kamulaştırma ve 1 yıla yakın sürede de projelendirme yaptık. Önce proje yarışma yarışması ile yola çıktık, daha sonra tüm projelerin en güzel yanlarını alarak son projemizi yaptık” diye konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “1,5 yıldan beri parkımızın yapım çalışmaları devam etti. Sizlerin de gördüğü gibi Türkiye’nin en büyük parkı, içerisinde 8 bin 500 metrekare biyolojik gölet var, 8 bin kişilik amfi tiyatro yaptık, bu yönlerden parkımız Türkiye’nin en büyüklerini bünyesinde bulunduruyor. Bunun dışında 9,5 kilometre bisiklet yolu, 9,5 kilometre tartan yürüyüş yolumuz var, kapalı yüzme havuzu gibi çeşitli yapılar bulunuyor. Yeşil Vadi Parkı bölgenin çehresini değiştirdi, burası daha önce insanların giremediği bir alan idi. 12 kilometrekare uzunluğundaki Türkiye’nin sayılı yollarında biri olan Yeşil Vadi Bulvarı’nı açtık. Gaziantep’i doğudan batıya kucaklayan ve çevre yolundan daha geniş bir yol oldu. Etrafına yapılan konutların tamamlanması ile 150 bin kişi yaşayacağı bir alanın ortasında Yeşil Vadi Parkı’nın baharda da resmi açılışını yapacağız” diye konuştu.

YAPIM MALİYETİ 140 MİLYON LİRA

Tahmazoğlu açıklamasını daha sonra şu şekilde sürdürdü;

“Kamulaştırma maliyetini göz ardı edersek, 140 milyon TL parkın yapım maliyeti oldu. Burayı geliştirmek adına bazı atılımlar yapıyoruz. Kamulaştırma bedelini göz önüne alırsanız, burası elde edilmesi zor bir alan. Biz kamulaştırmaya başladığımızda burasının maliyeti 30 TL’den başladı. Ama şuanda arsa fiyatları 800 TL oluyor. Şuandaki güncel maliyeti üzerinden bakarsanız, eski para ile 1 kat trilyon 300 tirilyon TL kamulaştırma bedeli karşınıza çıkar. Yapımı ile birlikte yaklaşık 1,5 kat trilyon gibi bir maliyet karşınıza çıkar.”

GÜNDEM
Ayhan Duman
4.11.2015

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin