Sürücülere önemli uyarılar

Sürücülere önemli uyarılar

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sürücülerin araçlarında kış bakımını yaptırmayan sürücülerden kış bakımı yaptırmaları istendi. Gaziantep Şoförler Odası Başkanı Ünal Akdoğan, araçlarda koruyucu kış bakımının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Gaziantep Şoförler Odası Başkanı Ünal Akdoğan, kış aylarında sürücülerin mecbur kalmadıkça şehir içi trafiğinde özel taşıtlarını kullanmamalarını toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri konusunda tavsiyede bulundu. Kış şartlarında hasar ve yaralanmalı kazalardan korunmanın en iyi yolunun bakımlı bir araçla yolculuk yapmak olduğuna dikkat çeken Akdoğan, sürücülere araç kullanma kılavuzunu dikkate almalarını önerdi. Normalde iyi çalışmayan bir motorun kötü hava şartlarında çok daha zor çalıştığını vurgulayan Akdoğan, sürücülerin kışa girmeden önce alması gereken bazı önemli tedbirleri şöyle sıraladı;

“Motorun zor ilk hareket, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa, iyi bir serviste ayarlanması gerekiyor. Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek için, depoya ayda bir kez bir şişe buz önleyici katık eklenmesi, yakıt deponuzu yarıdan fazla dolu tutulması gerekir, çünkü dolu tutulan yakıt deposu, borulardaki donmayı önleyecektir. Ayrıca motorun yağını ve yağ filtresinin genellikle her 5 bin-10 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekiyor.”

Ayrıca, lastik dişlerinin durumunun kontrol edilmesi gerektiğini de ifade eden Akdoğan, aşınmış lastiklerin kışın kullanılmasının büyük sorunlar açabileceğini kaydetti. Lastik basınçlarının soğuk havalarda en az ayda bir kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatan Akdoğan, kış güvenliği açısından taşıtta bulundurulması gereken yardımcı araçları şöyle sıraladı:

“Cep telefonu, battaniyeler, ilk yardım çantası, uyarı araçları (ışıldak ve reflektör), marş kabloları, kum veya paspas (çekiş için), çekme halatı, tekerlek zincirleri, el feneri, buz kazıyıcı, kar fırçası, küçük bir kürek, eldiven mutlaka araçta bulunmalıdır.”

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
20.10.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin