USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Mobil

İHRACATTA SEVİNDİREN ARTIŞ

İHRACATTA SEVİNDİREN ARTIŞ
02-12-2022 10:24

Kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’ten önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında artışla 928 milyon 307 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Ünverdi, bu veriler ışığında Gaziantep’ten bugüne kadarki en yüksek kasım ayı ihracatına ulaşıldığını kaydetti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Ünverdi, ocak-kasım döneminde ise Gaziantep’ten geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,6 oranında artışla 9 milyar 622 milyon 523 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirtti.
Gaziantep’in hem aylık hem dönemlik ihracatta 6. sırada yer aldığını aktaran Ünverdi, Gaziantep Sanayi Odası olarak geliştirdikleri projelerle kent sanayisi ve ihracatının artması için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizerek, “Tüm zorluklara rağmen Gaziantep’imizin ve ülkemizin kalkınması adına her koşulda üreten sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve tüm çalışanlarımızı yürekten kutluyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP YILIN SON AYINA 9,6 MİLYAR DOLAR İHRACAT İLE GİRDİ

Gaziantep, kasım ayında 928 milyon 307 bin dolarlık ihracatıyla 2022 Ocak-Kasım döneminde 9 milyar 622 milyon 523 bin dolara ulaştı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “Gaziantep’imiz, ihracatçı üyelerimiz, iş insanlarımız üretmeye devam ediyor. Tüm zorlu şartlara rağmen başarılı bir ihracat performansı gösterdikleri için, 11 ayda 9,6 milyar dolar gibi önemli bir rakama ulaştıkları için her birini yürekten kutluyorum.” dedi.
Gaziantep’in 2022 yılını son derece başarılı bir performansla kapatmaya yakın olduğunu ve 10 milyar dolar sınırını geçeceklerini belirten Yıldırım, değerlendirmesine şu şekilde devam etti:
“Kasım ayını bir önceki yılın aynı ayına göre %2,7 oranında artışla 928 milyon 307 bin dolarlık ihracat ile kapattık. Ocak-Kasım döneminde de 11 aylık süreçte bir önceki yıla göre %5,6 artışla 9 milyar 622 milyon 523 bin dolar seviyesini görmeyi başardık. Kentimizin ihracat başarısı bizleri her zaman gururlandırıyor. GTO olarak da ihracat performansımızı artırmaya yönelik pek çok projeyi hayata geçirdik, meyvesini aldık ve almaya da devam ediyoruz. Fakat 2023 yılı kolay bir yıl olmayacak. Tüm iş insanlarımız için olduğu gibi bu durum ihracatçı hemşehrilerimiz için de geçerli. Dünya piyasalarındaki yüksek enflasyon ve durgunluk ihracat siparişlerini olumsuz etkiliyor. Rusya’nın enerji misillemesi bizim için önemli bir Pazar olan Avrupa Birliği ülkelerini zora sokuyor. Haliyle bu ülkeler ithalatını azaltma sürecine giriyor. Herkesin malumu, üretim maliyetleri de günden güne firmalarımızı, işletmelerimizi zora sokuyor. Özetle söylemek gerekirse 2023 yılı herkes kadar ihracatçılarımız için de zorlu bir yıl olacak. GTO olarak en önemli amaçlarımızdan biri de bu zorlu süreçte üyelerimizin yanında durmak, alternatif pazarlar bulmalarına, yeni ticaret rotaları oluşturmalarına profesyonel ekibimizle birlikte katkı sağlamak ve yaşadıkları sorunlara çözüm üretmek… Umut ediyorum ki tüm üyelerimiz ve iş insanlarımızla birlikte zorlukların da üstesinden gelmeyi başararak, şehrimizi ve ülkemizi geleceğe hazırlayacağız.”

GAİB ve Gaziantep İhracat Rekorlarını Sürdürüyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) 2022 Kasım ayına ait ihracat rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. GAİB Koordinatör Başkanı, Güneydoğu ve Gaziantep için en yüksek Kasım ayı ihracat rakamlarına ulaşıldığının müjdesini verdi ve ihracatçıları tebrik etti.
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ihracat rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. 2022 yılının Kasım ayında Bölge ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %0,6 artışla 1 Milyar 102 milyon 6 bin dolar seviyesine geldi. Dış ticarette Bölgenin lokomotifi konumundaki Gaziantep ise Kasım ayını 928 milyon 307 bin dolarlık ihracatla tamamlayarak bir önceki yıla göre %2,7’lik artış oranı yakaladı. Böylelikle hem GAİB hem de Gaziantep en yüksek Kasım ayı ihracat değerlerine ulaşmış oldu.
GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci yaptığı açıklamada, “Aylardır konuştuğumuz ve maalesef küresel ölçekte hissettiğimiz resesyon, piyasaları senenin sonuna doğru iyiden iyiye etkilemeye başladı. Piyasadaki siparişlerin daralmasına rağmen ilk 11 aylık periyotta ihracatımızı bölgemizde bir önceki yıla göre %6,5 artırdık ve böylelikle tüm zamanların en yüksek değerine ulaştık. Yaşanan zorlukları aşmak ve ihracatta yaşadığımız ivmeyi kaybetmemek adına GAİB olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Tüm sektörlerimize yönelik Alım Heyetleri ve Sektörel Ticaret Heyetleri düzenliyoruz. Bu yolla da yeni ihraç kapılarını, yeni alıcıları kovalıyoruz. Bu adımlar orta ve uzun vadede bölgemize yeni pazarlar kazandıracaktır. Öte yandan, finansmana erişim de ihracatçılarımızı zorlayan önemli konular arasında yer almakta. Geçtiğimiz günlerde TCMB aldığı kararla faizleri tek haneye indirdi. Atılan bu adımın piyasada da karşılık bulmasını ve ihracatçımızın finansmana erişiminin daha mümkün hale gelmesini temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Devletimiz İhracatçısının Yanında”

İhracatçılarımızın gayretlerinin ekonomik istikrara, büyümeye ve istihdama katkı sunacağını belirten Başkan Kileci, “İhracatın ekonomimizin büyümeye katkısı her zaman yüksek olmuştur. Geçtiğimiz günlerde 3. çeyrek büyüme rakamlarımız açıklandı. Ekonomimiz 3. çeyrekte %3,9 büyürken, net ihracatın büyümeye katkısı ise 0,7 puan oldu. Yani büyümenin %17’si net ihracat kaynaklı.  İhracat demek, üretim demek istihdam demek. İhracatçılarımızın bu gayretine devletimiz de çeşitli enstrümanlarla katkıda bulunuyor. Her zaman ihracatçısının yanında olan devletimiz ihracata yönelik sunduğu destekleri çağa uygun hale getirdi ve ihracatçıların kullanımına sundu. Bizler de 20 Aralık 2022 Salı günü saat 12:30’da Ticaret Bakanlığımızın uzmanlarını, Eximbank’ın ve İhracatı Geliştirme A.Ş.’nin yetkililerini Birlik binamızda ağırlayacağız ve ihracata yönelik verilen destekleri ve finansman araçlarını tanıtacağız.” dedi

En Çok Irak, ABD ve Suriye’ye İhracat

Bölge ihracatında en büyük paya sahip ülkeler ve ürün grupları hakkında da bilgi veren GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Ortadoğu ülkelerinin %42,5 payla ilk sırada yer aldığını ifade ederken, AB ülkelerinin %16,1 payla ikinci ve Afrika ülkelerinin de %14,2 payla üçüncü sırada yer aldığını belirtti. Toplam 195 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kileci; “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, İsrail, Libya ve Cibuti Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ürün gruplarına baktığımızda ise Bölgemizden makine halıları, pastacılık ürünleri, iplikler, kumaşlar, değirmencilik ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, diğer gıda müstahzarları ile demir- çelik mamulleri ihraç edildiğini görüyoruz.” dedi.Kileci ayrıca; 2022 yılı Kasım ayında GAİB’e bağlı diğer illerden Kahramanmaraş’ın 120 milyon dolar, Mardin’in 94,5 milyon dolar, Malatya’nın 48,5 milyon dolar, Şanlıurfa’nın 31,9 milyon dolar, Diyarbakır’ın 24,5 milyon dolar, Adıyaman’ın 9,4 milyon dolar ve Kilis’in 8,3 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini kamuoyuna duyurdu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
28.01.23
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler