Yeni ustalar yetişiyor

Yeni ustalar yetişiyor

Gaziantep Berberler Odası Başkanı Haci Darıcı, Gaziantep'te ustalık belgesi olmayan, ruhsatı olmayan, gelişi güzel çalışan berber bırakmayacaklarını söyledi. Şahinbey Mesleki Eğitim Merkezinde devam eden mesleki öğrenime çok sayıda başvurunun olduğunu anlatan Darıcı, mesleğin gelecek nesillere sağlam ustalarla ulaştırılacağını anlattı.

DÜZENLİ KURSLARA ONLARCA GENÇ KATILIYOR

Şahinbey Mesleki eğitim merkezinde esnafın çırak ve kalfalarına ustalık belgesi için düzenli kurs verildiğini belirten Haci Darıcı, düzenli olarak düzenlenen kurslara katılımın çok iyi bir durumda olduğuna dikkat çekti. Darıcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bende bu kursta görev alıyorum. Eğitim veriyorum. 1. ve 2. sınıfta teorik bilgi veriyoruz. 3. sınıfta pratik bilgi, yani saç, sakal traş yapımı eğitimi veriyoruz. Esnaf yanında çalışan çocuklarımız haftada bir gün mesleki teknik eğitim merkezine devam ediyor. 600 gibi erkek berberi öğrencimiz var. Ustalık belgesi olmayan berber dükkanı açamayacak. Eli makas tutan herkes berber dükkanı açamayacak. Berberlik sağlık açısından hijyenik bir meslek olduğu için bu eğitime önem veriyoruz. Ustalık belgesi olmayan esnafımız için Bağ-kur, SSK'sı olanlar için bağ-kurda 1500 gün ödeme yapmış olanlar direk kalfalık sınavlarına katılıp belge alma hakları var.”

Darıcı sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;
“Ustalık kurslarına akşamları katılma hakkı kazanıyor. Bu meslek eskisi gibi kara düzen gitmeyecek. Berberlik eğitimi görmüş ustalarca yapılacak. 1989 yılından bu yana bizim meslektaşlarımız mesleki eğitim kapsamındadır. Bundan sonra bu eğitimi tamamlama kararındayız. Haksız rekabetin önüne geçeceğiz. Ruhsatsız, kayıtsız çalışan berberleri tespit ettik, Şehitkamil Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi Zabıta Müdürlüklerine verdik. Vergi Dairesi Başkanıyla görüştük. Esnafımızın yararına olan tüm çalışmaları oda olarak yapıyoruz. Ustalık belgesi olmayan, ruhsatı olmayan gelişi güzel çalışan berberler kalmayacak.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
9.12.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin