“Sırada bekleyen 500 kişi var”

“Sırada bekleyen 500 kişi var”

Gaziantep Bakırcı ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, düzenledikleri kurslara yönelik ilginin üst seviyede olduğuna dikkat çekti. Açık açıklamasında, “Şu an kurslarımızdan faydalanmak için sırada bekleyen 500’ün üzerinde vatandaşımız var. Düzenlenen kurslarımızda bu kişileri kursiyer olarak kabul edeceğiz” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ BİR ŞEKİLDE SÜRECEK”

Bakırcı ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, “Ben bu mesleğe 10 yaşında başladım. Baba mesleğimdi ve 40 seneyi aşkın yapıyorum. Bu zanaat 3-5 ayda öğrenilecek bir meslek değil, ben bile zanaatkar sayılmam. Biz kadınlara yönelik istihdam altyapısı oluşturuyoruz. Şu an 100 tane kursiyer almayı düşünüyoruz fakat başvuru sayısı 500'ü geçti. Demek ki burada bir aile ortamı var. Bakır işlemek onlara terapi gibi geliyor. Biz bu işi 2 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı, İŞKUR ve Şehitkamil Halk Eğitim Merkezi ile birlikte yürütüyoruz. Çalışmalarımız sonucu 2010'da patent almayı başarmıştık. Bu güne kadar çok işler yaptık, şehrimiz için modül programı yaptık. Bu program Türkiye'nin neresinde uygulanırsa Gaziantep El İşlemeciliği çıkıyor” şeklinde konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

İşkur Gaziantep müdürü Siraç Ekin ise düzenlenen kurslara ilişkin olarak verdiği bilgide şu ifadelere yer verdi;

“Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın desteğini alarak unutulmaya yüz tutmuş bu güzide mesleği yeniden canlandırarak Gaziantep'i çok daha özel bir yere taşıdığımızı düşünüyoruz. İlimizle örtüşen, ilimize güzellik katan bu bakırcılık ve sedefçiliğin özellikle kadın eliyle yapılması ayrı bir güzelliktir. Kursiyerlerimizin yeni yapılan yerimizde kurs görmesi de bizi pek memnun etmiştir. Meslek edindirme kurslarına başvuru yapan kadın kursiyerlerin oranı erkek kursiyerlere göre yüzde 245 olduğunu belirledik. Bu da bizim kadın istihdamına verdiğimiz önemin göstergesi" ifadelerini kullandı. Bakırcı kadınlara müjde verdi. Ekin kadınlara bir müjde de paylaşarak, "İŞKUR'dan kursiyerlere sağlanan mali destek 40 TL'den 50 TL'ye yükseldi. Kursiyerlerimizin Genel Sağlık Sigortası'nı yapıyoruz. Kursiyerlerimizin ebeveyn ve çocuğu da Genel Sağlık Sigortası'ndan faydalanabiliyor. 2-5 yaş arası çocuklu kursiyerlerimiz eğer çocuklarını kreşe gönderiyorlarsa onlara aldıkları ücrete ek olarak 400 TL destek sağlıyoruz. Biz Gaziantep'te kadın istihdamına çok önem verdik ve önem vermeye devam edeceğiz. Biz bu sanatı ilde, ülkede yaydığımız gibi uluslararası alanda da yapmayı planlıyoruz.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
11.07.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin