SAVAŞ MAĞDURLARINDA DOĞURGANLIK ARTTI!

Şehirde yaşayan Suriyeli sığınmacılarda doğurganlık oranı her geçen yıl biraz daha artıyor. Artan doğum sayısı karşısında ise dünyaya gelen bebeklerin önemli bölümü bakımsızlık ve gıdasızlıktan dolayı sağlık sorunu yaşıyor.
SAVAŞ MAĞDURLARINDA DOĞURGANLIK ARTTI!

Suriyeli sığınmacıların ülkemizde ki doğum oranı her geçen gün biraz daha artıyor. Sadece Gaziantep’te 2018 yılında 10 binden fazla Suriyeli bebek dünyaya geldi. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan bu rakamın bu yıl sonu itibariyle daha da artması bekleniliyor. Diğer yandan ise 0 yaş gurubu Suriyeli sığınmacı bebeklerin önemli bölümünde ise bakımsızlık ile gıdasızlık yüzünden hastalıklar yaşanıyor.

GAZİANTEP’TE 10 BİNDEN FAZLA SURİYELİ BEBEK DÜNYAYA GELDİ

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak 2011 yılından bu yana ülkemize yerleşen Suriyelilerin önemli bölümü Gaziantep’te yaşıyor. Kent yaşamıyla bütünleşen Suriyeli sığınmacılarda doğurganlık oranı da 2018’de üst seviyeye çıktı. Gaziantep’te dünyaya gelen bebek sayısında 10 binden fazlasını Suriyeli oluşturdu. Yetkililerden alınan bilgiye göre Suriyeli sığınmacılarda ki doğurganlık oranı Türkleri geçmiş durumda. Yaşanan aşırı doğurganlık karşısında ise sığınmacı 0 yaş gurubu çocuklarda ise bakımsızlık ve gıdasızlık nedeniyle bazı hastalıkların yaşandığı dile getiriliyor. Yaşam şartları ne olursa olsun yeni çocuk sahibi olma konusunda geri adım atmayan Suriyeli sığınmacıların doğurganlıkta geri adım atmamaları nüfus bakımından gelecek yıllarda patlama yapacakları anlamına geliyor. Suriyelilerin Gaziantep’teki doğum oranı gün geçtikçe katlanıyor.

HER TÜRLÜ YARDIM AFAD ARACILIĞIYLA YAPILIYOR

Suriyeli ailelerin dünyaya getirdiği yeni bebekler konusunda Gaziantep Valiliği başta olmak üzere AFAD her türlü yardımı yapıyor. Suriyeli sığınmacılara başta sağlık ve eğitim konusu olmak üzere onların aylık ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan AFAD yetkililerine en büyük destek ise yerel yönetimlerden geliyor. Yerel yönetimler ihtiyaç sahibi Suriyeli sığınmacılara gerekli olan yardımı yapmaya çalışırken, Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakıfları da Suriyeli sığınmacılara yardımlarını aralıksız şekilde sürdürüyorlar.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
6.12.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin