SAĞLIKTA “ATAMA” KRİZİ

SAĞLIKTA “ATAMA” KRİZİ

Koronavirüs salgınında artan vakalar karşısında önlemler üst üste alınırken, bir süre önce Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne atanan Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, müdürlük çerçevesinde henüz atamaları tamamlamış değil. Yaşanan bu süreç sağlıkta önemli bir krizin doğmasına neden oldu.

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü görevine bir süre önce atanan Dr. Ümit Mutlu Tiryaki A takımını henüz oluşturamadı. Sağlık Bakanlığından A takımı noktasında tam yetki alan Tiryaki’nin bu konuda halen başarı gösterememesi sektör temsilcilerinin kafasında soru işaretlerinin yaşanmasına neden oldu.

KORONAVİRÜS SALGIN SÜRECİNDE ÖNEMLİ BİR SORUN

Gaziantep’ te koronavirüs sürecinde önlemler üst düzeyde alınırken kentte sağlık sektörü önemli bir kriz yaşıyor. Atamasının ardından henüz A takımını oluşturamayan İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, tepkilerin odağında ki isim oldu. Gaziantep’te atama krizine bağlı olarak artan Koronavirüs vakaları tüm sağlık personellerinin odak noktası oluyor ve diğer sağlık sorunları ise ilgi dışı kalıyor. Aile Sağlığı Merkezleri’nde vatandaş yeterli hizmeti göremezken, zorunlu bebek ve çocuk aşılarının askıda kaldığı iddia ediliyor. Gebe takiplerinin yapılıp yapılamadığı da bir muamma iken bebek ölüm oranındaki durumun da içler acısı olduğu dile getiriliyor.

ARTAN VAKA SAYISININ ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR

Gaziantep’te son 3 gün içinde Koronavirüs’ten kaynaklı ölüm sayısı 30’a yakın gerçekleşti. Günlük Koronavirüs hasta sayısı ise yüzleri geçmiş durumda. Uzmanlar bu gidişle Koronavirüs vakalarının ciddi anlamda artacağını ve hemen önlemler alınmazsa resmi ve özel hastanelerde hasta yatıracak yatak bulunamayacağını öngörüyor. Gaziantep’in kanayan bu yarasına bir an önce çözüm bulunması için İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki’nin yaptığı atama listesinin derhal onaylanması gerekiyor. Bunun için de Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Vali Davut Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in duruma el atması gerekiyor ve Sağlık Bakanlığı ile temasa geçerek yapılan atamaların onaylanmasını sağlamaları bekleniyor.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
29.10.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin