PARA NEREDE?

Gaziantep Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü arazisi dönemin İl Genel Meclisinin girişimleriyle geliri eğitime aktarılmak şartıyla hazineye aktarılmıştı.
PARA NEREDE?

18 dönümlük arazinin önemli bölümü satıldı. Satıştan elde edilen gelirin önemli bölümü halen Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğüne aktarılmış değil.

Tüm geliri okul yapımı için Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağışlanması şartıyla satılan Köy Hizmetleri arazisinden 200 milyon liraya yakın bir gelir elde edildi. Gaziantep Milli Eğitim’e bu paranın ortalama 20 milyon lirası aktarıldı. Geride kalan ve Gaziantep’in tüm eğitim sorununu giderecek paradan ise şu ana kadar bir haber yok. Eğitimde, fiziki açıdan büyük sorunlar yaşayan Gaziantep’in, buradan gelmesi muhtemel 200 milyon TL para ile yeni okullar yapıp, eğitimdeki sorunu gidermesi hedefleniyordu. Arsa satıldı ancak, toplam gelirin sadece yüzde 10’unun aktarıldığı iddia ediliyor.

TEK PARÇA HALİNDE 300 MİLYON LİRAYA ALICI ÇIKMAMIŞTI

Eğitim Kampüsü fikrinden vazgeçilmesinin ardından, 118 dönümlük arsanın satılıp, tüm gelirinin okul yapımı için Milli Eğitim’e aktarılması kararı alındı. Dev arazi, 300 milyon TL bedelle tek parça halinde satışa çıkarılırken, ilk ihalede alıcı çıkmaması nedeniyle ertelendi. İkinci ihalede de alıcı çıkmayınca, parsellere bölünüp satılması kararlaştırıldı. Toplam 10 parsele bölünün arazi, konut ve ticari alan haline dönüştürüldü.118 dönümlük arazi yol ve sosyal tesis için ayırtılan arazilerin ayrılmasının ardından, 88 dönümüne düştü. Tüm geliri Milli Eğitime aktarılacağı için, konutlara yükseklik serbest bırakıldı, yol ve çevre düzenlemesi kısıtlı tutulup, olabildiğince daha fazla konut alanı çıkarıldı. Bu şekilde 10 parsele bölünen arsanın satışından 200 milyon TL gelir hedeflendi. Gelirin Milli Eğitim’e aktarılması ile birlikte, Gaziantep’in eğitim sorununun büyük oranda çözüleceği dile getiriliyordu.

ARAZİDE KONUTLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Birbirinden farklı firmalar tarafından kazanılan ihalelerin ardından, firmalar kısa sürede konutların yapımına başlandı. Köy Hizmetleri arazisinin üzerinde, şu anda çok katlı ve dar alana sıkıştırılmış konutlar yükseliyor. Yakın tarihte yaşamın başlayacağı bölgede, binlerce insan yerleşim yapacak. Köy Hizmetleri arazisinin şu ana kadar satışlarından elde edilen 200 milyon liranın, sadece yüzde 10’luk kısmı Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü’ne aktarıldı. 26 Kasım 2015 tarihinde, 11 milyon 099 bin 587 TL, 14 Aralık 2017 tarihinde ise 6 milyon 324 bin 725 TL para Milli Eğitim’e gönderildi. Toplamda 17 milyon 424 bin TL Milli Eğitim’e gönderilirken, geri kalan kısmının ise ne olduğu konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

PARA OLMADIĞI İÇİN OKUL YAPILAMIYOR

Sürekli göç alan ve her yıl 500’e yakın yeni dersliğe ihtiyacı olan Gaziantep, parasızlık nedeniyle yeni okullar yapamıyor.  Eski yerleşim yeri ve çarpık yapılaşmanın olduğu bölgelerde okul arsası sıkıntısı yaşayan Gaziantep Valiliği kamulaştırma yapamadığı için de yeni okullar yapamıyor. 5 yıldır Köy Hizmetleri arazisinden gelecek olan paraya odaklanan Valilik beklediği paraya bir türlü ulaşamadı. 6 binin üzerinde yeni dersliğe ihtiyacı olan Gaziantep’te Milli Emlak’tan gelecek olan para ile bu soruna deva olması bekleniyor.  Köy Hizmetleri arazisinde Milli Eğitime aktarılması gereken parayla kamulaştırmaların bitirilmesi bekleniyor. 

GÜNDEM
Bülent Öner
2.10.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin