Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi "Kadına yönelik şiddeti" masaya yatırdı

Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi "Kadına yönelik şiddeti" masaya yatırdı

Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı Ayşe TEYMUR ,yardımcısı Esin ÖZGÜL ,Fırsat Eşitlik Komisyon Başkanı Av.Serpil YILMAZ ve Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av.Fetiye ERSOY ve Yardımcısı Av. Meriç GÜZEL “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi”günü nedeniyle Aile Sosyal Politikalar Şiddet Önleme Merkezi(ŞÖNİM) Müdürü  Lütfiye AVCI hanımı ziyaret ederek kadına yönelik şiddetin önlenmesi noktasında kurumlar arası iletişimin ve koordineli çalışmaların önemine vurgu yaparak daha sağlıklı hizmet üretme noktasında sorunlar ve çözüm önerileri için karşılıklı istişarede bulundular.

Görüşlerini dile getiren Teymur;
Şiddet önlenebilir. Ancak gerekli mücadele bir virüsü ortadan kaldırmak kadar basit değildir. Aşısı, ilacı ya da tam şifası yoktur.  Şiddeti önlemek ve  korunmak  için; “şiddet bilinci” geliştirmek, nasıl oluştuğunu, hayatın her alanına nasıl sızdığını anlamak tek yoldur. Şiddetten korunma stratejileri uzun süreli ve kalıcı kazanımlar için bütüncül olmalıdır. Toplumsal yaşamda barışçıl gibi görünen sosyal süreçlerle kadınları  tahakküm altına alan, ekonomik, sosyal ve siyasal ilişki biçimlerinin dışında bırakan, kadın kimliğini  güçsüzleştiren  tüm bağımlılık ilişkileri şiddet bilinci çerçevesinde ele alınmalıdır.  Cinsiyetçi, ayrımcı değer ve “norm”lar, kurallar, gelenekler incelemeye tabi tutulmalıdır. Çünkü en yaygın şiddet biçimi tahakküm altında olanların, kendilerini tahakküm altında tutanların yaratıp hakim kıldığı ilişki biçimlerini benimsemesi ve sürdürmesidir. Tahakkümün tüm görünümlerinin ortaya serilerek sorgulanması, şiddetin kendini yeniden üretmesine engel olur demiştir.

GÜNDEM
Haber Merkezi
24.11.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin