Almacı Pazarında salçanın kilosu 30 lira

Almacı Pazarında salçanın kilosu 30 lira

Eylül ayının başlamasıyla birlikte Gaziantep’te geleneksel hale gelen kuruluk ve salça sezonu başlarken Gaziantep mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden dolmanın yapımında kullanılan, patlıcan, biber, kabak ve acurdan yapılan kuruluklar ve salçalar tezgâhlardaki yerini aldı. Ev yapımı salçanın 20 ile 30 lira arasında satışa sunulduğu pazarda esnaf satışlardan oldukça memnun.

GAZİANTEP MUTFAĞININ VAZGEÇİLMEZLERİ ARASINDA YER ALIYOR

Yaz aylarında tazesinden yararlanılan ürünlerin kışın da kurusundan faydalanılıyor.  Kent halkının yanı sıra gurbetçiler ile yerli turistlerde kuruluklara ve salçaya büyük ilgi gösteriyor.  Acı ve tatlı biber, kabak, patlıcan, tüylü acur çeşitleri bulunan kurulukların bir diziminde 50 adet var. Kuruluk patlıcan 15 lira, acı ve tatlı biber 20 liraya, salçanın kilosu ise 20 lira ile 30 lira arasında satılıyor. Elmacı Pazarı’nda kuruluk ve salça satışı yapan esnaflar yeni sezon ürünlerinin çıkmasından sonra kuruluklar ve salçaların yoğun ilgi gördüklerini açıkladılar.

ESNAF SATIŞLARIN YOĞUN OLDUĞUNA DİKKAR ÇEKİYOR

Almacı Pazarında yer alan esnaflar, “Şu anda kuruluk ve satışları güzel, alışveriş iyi, fiyatlarda makul. Patlıcan 15 lira, biber 16 lira, salçanın kilosu 20 liradan başlıyor. Halkın ilgisi çok güzel, evde kurutma imkânı olmayan herkes hazır alıyor. Eskiden işlerimiz daha durgundu ama şu anda iyi. Gaziantep’in ikliminden dolayı hem kurutulması hem de yaşının tüketilmesi çok fazla. Şu anda bir ipte 50 adet var, patlıcan 15 lira, biber 18 lira, salçalar ise 20 lira ile 30 lira arasında değişiyor. Vatandaşın ilgisi çok fazla satılıyor. Eskisi gibi kuruluk ve salçayı evde yapma imkânları yok. Aileler kuruluk ve salçayı aile kalabalığına göre 10 kilo ile 30 kilo arasında alan var. Mevsimi olduğu için vatandaşlarımız kuruluk ve salçaya oldukça yoğun ilgi gösteriyorlar” şeklinde görüş belirttiler.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
12.09.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin