0 yaş gurubu çocuklarda enfeksiyon

0 yaş gurubu çocuklarda enfeksiyon

Gaziantep Özel Sevgi Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Halil Korkmaz, 0 yaş gurubu çocuklarda oluşabilecek enfeksiyonlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Korkmaz açıklamasında, “Çocuklarda ateş birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu nedenlerin başında enfeksiyonlar gelmektedir. Daha az sıklıkla görülse de; ilaç kullanımı, romatizmal hastalıklarda çocuklarda yüksek ateşe neden olabilmektedir. Memorial Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde yüksek ateş şikayeti ile gelen çocuklarda ateşin nedenleri saptanarak tanı ve tedavi süreçleri sağlanmaktadır. Bölümde; yüksek ateş şikayeti ile başvuran ve ilk değerlendirmede ateş odağı saptanamayan çocuklar, çok sık ateşli hastalık geçiren çocuklar, uzun süreli ateşi (5 günden uzun) olan çocuklar ve periyodik ateş atakları olan çocukların takibi yapılmaktadır” dedi.

“ÇOCUKLARDA ATEŞ NEDEN ÖNEMLİ?”

Korkmaz açıklamasını şu şekilde sürdürdü

“İki yaş altındaki çocuklar yılda ortalama 9 kez ateşli hastalık geçirebilirler. Bu ateşli atakların büyük çoğunluğu viral üst-solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişse de bazı durumlarda çocuklarda ateşin neden ciddi enfeksiyonlara bağlı olabilir. Ateşli çocuğun değerlendirilmesinde ilk adım klinik değerlendirmedir. Öncelikle birinci ağızdan çocukta var olan ateşin ne zaman başladığı, maksimum kaç dereceye çıktığı, ateş düşürücülere cevap verip vermediği, kaç gündür devam ettiği, ateş ile birlikte eşlik eden şikayetlerin neler olduğu öğrenilir ve çocuk muayene edilir. Bu ilk klinik izlemler ve değerlendirme ile ateş odağı saptanmaya çalışılır. Bazı durumlarda ilk değerlendirmede çocukta ateş odağı saptanamaz bu hallerde ciddi enfeksiyonların var olup olmadığının anlaşılması için bazı tetkikler yapılabilir.”

“ERKEN TANI VE TEDAVİ SÜRECİ ÖNEMLİ”

Korkmaz daha sonra ise şu ifadelere yer verdi;
“Bebeklerde kanda enfeksiyon olup olmadığı kan testinden CRP denilen parametrenin yapılmasıyla anlaşılıyor. Kanda CRP parametresinin yüksek çıkması kanda enfeksiyon olduğunu işaret ediyor. Bebeklerde kanda enfeksiyon olmasının altında yatan birçok sebep bulunuyor. Bebeklerde kanda enfeksiyon doğduktan sonra uzun süre hastanede kalması ve bağışıklık sisteminin zayıflayanlar da daha fazla görülmektedir. Bebeklerde kan enfeksiyonun görülmesinin en çok görülmesinin nedeni romatizmal ateş hastalığıdır. Bebeklerde kanda enfeksiyon ilerlemesi ile tüm vücuda yayılmaktadır. Bunun için erken müdahale edilmelidir.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
20.05.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin