Gündem

YARALARIMIZI KADINLARIMIZLA SARACAĞIZ

YARALARIMIZI KADINLARIMIZLA SARACAĞIZ

YARALARIMIZI KADINLARIMIZLA SARACAĞIZ
03-12-2023 20:49
Nurdağı Deprem sonrası iyileştirme kooperatifi Başkanı Nimet Tuna, Nurdağı’nda bir ilke imza atarak depremzede kadınlarla güçlü birliği yaptıklarını ve el emeği, göz nuru ürünleri satarak yaraları hep birlikte saracaklarını söyledi.
Nimet Tuna gazetemize yaptığı açıklamada;
“Deprem felaketinin yerle bir ettiği Nurdağında iyileşmek, normalleşmek ve yeniden başlamak için,  kadınlarımız için, evlatlarımız için Anadolu kadınlarının şifalı elleriyle kendi yaramızı kendimiz sarmak için “Nurdağı deprem sonrası iyileşme kooparatifi”ni kurduk. 
Bu birliktelikte amacımız, “Nerede bu devlet” diye bozgunculuk yapan, felaket çığırtkanlığı yapanlara inat devletin milletiyle bir olduğu birlikte ürettiği ve devletin büyüklüğünü ve her daim yanımızda olduğunu göstermektir. Biz bazıları gibi bir köşe de oturup gelene gidene el açıp yardım  dileyenlerden olmadık, olamayız. Her daim küllerimizden doğmayı, toprağı tırnağımızla işlemeyi öğrendik ve bu düsturla yetiştirildik. Bu gayeyle kendi ayaklarımız üzerinde durup Devlet Millet el ele daha güçlü TÜRKİYE için mücadele etmek ve başarmak için yola çıktım. 
DEVLETİMİZ VAR OLSUN 
Depremde büyük yaralar almış Nurdağı halkına TYP kapsamında iş imkanı sunuldu. Bu imkan bile biraz olsun bize nefes oldu. Tabiki acılarımız çok büyük ve unutmak mümkün değil ancak insanlara evine ekmek götürme imkanı verildi. Hayat devam etmek zorunda ve yaşamak için çalışmak ve üretmek gerekiyordu. Depremzedelere iş verilmesindeki amaç sadece para kazanmak değil insanları acılarıyla başbaşa bırakmamak bir nebze olsun acılarından uzaklaştırmak ve acılarını dindirmekti. Aynı acıları yaşayan iş arkadaşlarıyla kaynaştırmak yani acılarını paylaşarak hafifletmekte ve bence oldukça yararlı oldu.
Gözlemlediğim bu durum beni çok duygulandırdı. Büyüklerimiz hep “DEVLET AKLI” derler. Devletimiz milletimizin acısını da, ihtiyacını da, çaresini de en iyi bilendir. 
Kadınlarımızın bir çoğu ilk defa işe girmiş düzenli maaş almanın verdiği özgüveni yaşıyor, bazıları çocuklarının ihtiyaçlarını karşılıyor, bazılarıysa ilk defa kendi parasıyla belki bir cafede kahve içmenin veya çocuklarıyla alışveriş yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Belki başlangıçta ekonomik zorluklar çalışmaya zorladı onları belki de başta söylediğim gibi acılarından uzaklaşmak istedi. Sebep ne olursa olsun sonuçta çalışmak kadınlarımıza iyi geldi.
Bütün bu yaşananlar ve gözlemlerimden yola çıkarak kadınlarımızın gözlerindeki umut ışığı sönmesin, heyecanlarını kaybetmesinler ve NURDAĞI’nın yeniden inşaasında kadınlarımızın gücü, inancı, umudu ve eli olsun istedim. 
Bu istekle Nurdağlı kadınlar olarak “Nurdağı Deprem Sonrası İyileşme Kooperatifi“ ni kurduk.
Elimizdeki tek sermayemiz kendimize olan inancımız ve kararlılığımız. Türkiye’deki hatta tüm dünyadaki kadınlarımızdan bize destek olmalarını ve yeniden NURDAĞI inşasında gücümüze güç katmalarını bekliyoruz. Bize inanan, bize güvenen ve destek olan her kalbe ihtiyacımız var.
Nurdağı Deprem Sonrası İyileşme Kooperatifi Başkanı Nimet TUNA
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER