Yılmazkaya, emekli vatandaşların sorunlarını Meclise taşıdı

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, emekli vatandaşların yaşadığı ekonomik sorunları Meclis gündemine taşıdı.
Yılmazkaya, emekli  vatandaşların sorunlarını Meclise taşıdı

“Yüksek enflasyon ve zamlar yüzünden geçinemeyen emekli yurttaşlarımız bir pazar, bir market alış verişini hakkıyla yapamamaktadır” diyen Yılmazkaya, “Resmi enflasyonun %54 olduğu ülkemizde geçinemeyen, bir lokma ekmeğe muhtaç hale getirilen emekliler temel gıda ihtiyaçlarını alacak halde bile değil!” dedi
“İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Adana gibi birçok kentte bu emekli maaşları ev kirasına bile yetmiyor! Evini geçindiremeyen, kirasını ödeyemeyen emeklilerimiz durumu iyi olan çocuklarının yanına taşınıyor.”
Türkiye şartlarında hayatın çok pahalı olduğunu vurgulayan Yılmazkaya, “Asgari ücrete, memur ve emekliye yapılan maaş zamları yüksek enflasyon nedeniyle çoktan eridi gitti!” dedi. 

İŞ ARAYAN EMEKLİ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR!

“Türkiye’deki 8 milyonu emekli açlık sınırının altında, geri kalanı da yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Elektriğe, doğalgaza, benzine, iğneden ipliğe yapılan yüksek zamlar emekli vatandaşlarımızı geçinemez hale getirdi” diyen Yılmazkaya, konuyla ilgili Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;
“En düşük emekli aylığını 2 bin 500 TL olduğu Türkiye’de toplam, 13 milyon 650 bin emekli yurttaşımız bulunmakta.
Türk-İş’in açıkladığı 4 bin 553 liralık açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca emeklimiz var!
Kira, ulaşım ve faturaları da kapsayan yoksulluk sınırı 15 bin 140 lira olduğu ülkemizde hayat o kadar pahalılaşmış ki bu düşük maaşlarla yaşamak imkânsız hale gelmiş maalesef!
Resmi enflasyonun %54 olduğu ülkemizde geçinemeyen, bir lokma ekmeğe muhtaç hale getirilen emekliler temel gıda ihtiyaçlarını alacak halde bile değil!
Bu nedenledir ki emeklilerin büyük kısmı ikinci bir işte çalışırken, iş arayan emekli sayısı ise her geçen gün artıyor” dedi.

BÜYÜKŞEHİRLERDE EMEKLİ MAAŞLARI EV KİRASINA BİLE YETMİYOR!   

Yılmazkaya, “30 yıl 35 yıl çalıştıktan sonra emekli olan bu insanlar 2 bin 500 lira emekli maaşına mahkûm edilmekte.
İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Adana gibi birçok kentte bu emekli maaşları ev kirasına bile yetmiyor! Evini geçindiremeyen, kirasını ödeyemeyen emeklilerimiz durumu iyi olan çocuklarının yanına taşınıyor.  
Bu maaşlarla emekli vatandaşlarımız nasıl geçinsin?
Emekli yurttaşlarımızın şartlarının biran önce düzeltilmesi, insanca yaşam hakkı vermesini istiyor” diyerek AKP Hükümetine seslendi.

EKONOMİ
Haber Merkezi
23.03.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin