SOSYAL YARDIMLAR DİREK HANEYE YAPILACAK!

Bankaya gidemeyecek durumda olan emeklilerin ikramiye, aylık ve diğer ücret ödemeleri evde yapılacak. 5 Mayıs itibariyle başlatılan sosyal destek ödemeleri de evlerde teslim edilecek.
SOSYAL YARDIMLAR DİREK HANEYE YAPILACAK!

Tam kapanma sürecinde hükümetin sosyal destek yardımları kolluk görevlileri tarafından kapıya teslim şeklinde gerçekleştirilecek. PTT ve ilgili kurumlarda yoğunluğun önlenmesi amacıyla başlayan uygulamanın daha ilk gününde Gaziantep’te binlerce haneye yardım ulaştırıldı. 10 Mayıs tarihine kadar sürecek olan sosyal destek ödemelerinin dışında yerel yönetimlerin ihtiyaç sahibi hanelere yönelik yardımları ise sürüyor.

YARDIMLAR VATANDAŞIN AYAĞINA GÖTÜRÜLECEK

Hükümet, salgının başladığı ilk günden bu yana olduğu gibi kapanma döneminde de emekliden sosyal desteğe ihtiyacı bulunan vatandaşlara kadar kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Bankaya gidemeyecek durumda olan, 65 yaş üstü, kronik rahatsızlığı bulunan emekliler maaş, ikramiye, aylık ve diğer ücret ödemelerini evinden alabilecek. 5-10 Mayıs arasında ödenen yaşlı ve engelli aylıkları, sosyal destek ödemeleri de Vefa sosyal destek grupları bünyesinde, PTT dağıtıcıları, kolluk görevlileri ve diğer kamu personeli aracılığı ile evlerde teslim edilecek.

BİNLERCE HAK SAHİBİ BULUNUYOR

Gaziantep’te PTT kartına ya da IBAN numarasına gönderilecek olanlar dışındaki yaklaşık binlerce hak sahibine ikametlerinde teslim edilecek. PTT de bin 100 lira tutarındaki sosyal yardım ödemelerine bugün başlayacak. İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında maaş, aylık, ikramiye, diğer ücret ödemelerini bankadan çekecek emeklilerin ikametine en yakın şubeye gitmesi, güzergâh ve zaman kuralına uyması gerekiyor. Banka şubeleri, ATM'lere gidiş gelişler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Bankacılık işlemlerinden yararlanırken kimlik numarası, diğer usullere göre açıklanan takvim, süreler içinde kendi grubuna denk gelen sürenin kullanılması gerekiyor. PTT'nin evden emekli maaşı ödemesine başvuru e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

BAYRAMA KADAR ÖDEMELER TAMAMLANMIŞ OLACAK

Gaziantep’te daha önce e-devlet üzerinden başvuran ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen binlerce haneye hane başına bin 100 lira tutarında "Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı" ödemesi başladı. Destek ödemeleri, banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, banka hesap bilgisi bulunmayanların ise PTT kartlarına yapılacak. Hem banka hesap bilgisi bulunmayan, hem de PTT kart kullanmayan kişilerin ise destek ödemeleri, Ramazan Bayramı'na kadar konutlarına teslim edilecek. PTT e-devlet üzerinden hesap numarası bildirmeyen vatandaşların evine götürecek.

5-10 MAYIS ARASI YATIRILIYOR

ENGELLİ ve yaşlı aylıkları, sosyal destek ödemeleri 5-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda PTT kartı ya da IBAN numarası gönderilecekler dışındaki 2 milyona yakın hak sahibine ödemeler vefa sosyal destek grupları bünyesinde hak sahiplerine evlerinde teslim edilecek. Bu süreci valilikler koordine edecek. NİSAN ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemeleri bugün hesaplara yatırılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ödemelerin banka hesaplarına yatırılacağını, IBAN bilgileri bulunmayan veya hatalı olan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacağını belirterek, "Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneği ödemeleri yarın hesaplara yatırılacak" açıklamasını yaptı.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
6.05.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin