USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

ORGAN NAKLİ BEKLEYEN YÜZLERCE HASTA VAR

Gaziantep Böbrek Nakli ve Hemodiyaliz Derneği Başkanı Mustafa Yücel, vatandaşlara organ bağışı yapmaları için çağrıda bulundu.

ORGAN NAKLİ BEKLEYEN  YÜZLERCE HASTA VAR
19-12-2022 11:58
Gaziantep

2021 yılında Gaziantep'te bin 800 organ bekleyen hasta sayısının 2 binin üzerine çıktığına dikkat çekildi. Gaziantep Böbrek Nakli ve Hemodiyaliz Derneği Başkanı Mustafa Yücel, vatandaşlardan organ bağışı konusunda duyarlı olmalarını isedi.

8 HEMODİYALİZ MERKEZİ VAR

Gaziantep Böbrek Nakli ve Hemodiyaliz Derneği Başkanı Mustafa Yücel, “Son bir yıl içerisinde organ bekleyen hasta sayısı 200 kişi arttı. Bu sayının ilerleyen yıllarda yükseleceğini düşünüyoruz. Şu anda Gaziantep’te 4 özel, 4 devlet olmak üzere toplamda 8 hemodiyaliz merkezi bulunuyor. Tüm tedaviler devlet tarafından karşılanıyor, hastalar hiçbir şekilde ödeme yapmıyorlar” dedi.
Yücel açıklamalarını şu şekidle sürdürdü;
"Pandemi ile birlikte kentimizde organ bağışı azaldı. Dolayısıyla vatandaşımızı organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Zaten dernek olarak bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapıyoruz. En kısa zamanda sahaya ineceğiz. Organ bağışının önemi hakkında broşürler, paneller ve seminerler düzenleyeceğiz."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?