USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Kamu çalışanları haykırdı; "AÇIZ"

Kamu çalışanları haykırdı;
12-12-2022 11:39
Gaziantep

KESK Gaziantep Şubeler Platformu tarafından düzenlenen ‘Seçim değil, geçim bütçesi, emekten ve halktan yana bir bütçe istiyoruz’ başlıklı toplantıda konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Kamu emekçisi, emekli, asgari ücretli, işsizi, EYT’lisi, çiftçi yoksullaşma ile karşı karşıya ve ekonomik kriz giderek daha da derinleşiyor. Elektrik, doğalgaz faturalarını, kiralarımızı ödeyemez duruma geldik. O nedenle ücretlerimizin azaldığını zorlu bir dönemden geçiyoruz” dedi.

EYLEM DÜZENLEDİLER

2023 yılı bütçesinin mecliste görüşülmeye başlandığını hatırlatan Bozgeyik, “Bütçeden, kamu emekçisine, işçiye, kadınlara, esnaflara, çiftçilere yeterince kaynak ayrılmadığını görüyoruz. Kaynaklarımız sermaye gruplarına ayrılıyor. Geçmediğimiz köprülerin tünellerin, hasta garantili şehir hastanelerinin paraları bizden toplanan vergilerden ödeniyor. Bu nedenle bu bütçeye ‘Hayır’ diyoruz. Seçim bütçesi değil, geçim bütçesi istiyoruz. Dolayısıyla içerisinde bulunduğumuz durumun çok iyi olmadığını görüyor ve yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Derin bir ekonomik kriz ile karşı karşıyayız

Derin bir ekonomik kriz ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Bozgeyik, “Ülkemizde de uzun süreden beri tek adam rejiminin uygulamış olduğu baskı politikaları her geçen gün daha fazla artıyor. Çünkü iktidar yaklaşan 2023 seçimlerini hem kendisi hem de küçük ortağı için bir varlık-yokluk mücadelesi olarak görüyor. Dolayısıyla emekçileri, işçiler, kadın emekçileri, gençler ve toplumsal muhalif kesimler üzerinde baskılarını artırarak krizden çıkmak istiyorlar” açıklamasında bulundu.

Güvencesiz çalışma temel istihdam haline getirildi

Güvencesiz çalışmanın temel istihdam haline getirildiğini kaydeden Genel Başkan Bozgeyik, “Gaziantep’te uzun süreden beri işçiler ve kamu emekçilerine de çok yoğun baskı politikaları uygulanıyor. Pandemi de binlerce işçi sendikal haklarını kullandığı için işten atıldılar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, işten çıkarmalara ve iş cinayetlerine sesini çıkarmadı” diye belirtti.

Bozgeyik, “Kamu emekçileri olarak uzun süreden beri insan hak ve özgürlüklerimize yönelik çok yoğun saldırı ve baskılarla karşı karşıyayız. En temel insan haklarından birisi olan ve Anayasal güvence altına alınan çalışma hakkımız sendikal örgütlenme, grev gibi haklarımız baskı altına alındığı, düşünce ifade özgürlüklerimizin önünde büyük engellerin oluşturulduğu bir dönemden geçiyoruz” şeklinde konuştu.

Herkes için halktan, emekten yana bir bütçe istemeye devam edeceğiz

KESK Dönem Sözcüsü Ömer Parlakçı ise şunları söyledi: “KESK olarak yıllardır iktidarda kimin, kimlerin olduğuna aldırmaksızın bu tablonun değişmesi için fiili ve meşru bir mücadele yürütüyoruz. Bu uğurda ihraçlar da dahil olmak üzere birçok bedel ödedik, ödemeye devam ediyoruz. Halkın kamu emekçisi ve mücadele örgütü olarak sadece kendimiz için değil, herkes için halktan, emekten yana bir bütçe istemeye devam edeceğiz. Bu vesileyle bir kez daha başta kamu emekçileri olmak üzere tüm emekçileri, dar gelirli vatandaşlarımızı kadınları, gençleri Halktan, Emekten Yana Bütçe için birlikte mücadele etmeye çağırıyor 17Aralık tarihinde Ankara’da ‘Geçinemiyoruz. Seçim bütçesi değil, geçim bütçesi istiyoruz’ şiarıyla yapacağımız mitinge çağırıyoruz.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
Samsun’da GAGİKAD Fırtınası
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler