USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

“Kadının ekonomiye katılımı yetersiz”

İzmir'de Girişimcilik Zirvesi tamamlandı. GİFED Başkanı Huriye Serter: “Bir milyon 330 girişimcinin salt 190 bini kadın” diye konuştu.

“Kadının ekonomiye katılımı yetersiz”
24-11-2022 12:06

Girişimci İş Kadınları Federasyonu’nun (GİFED) İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği Girişimcilik Zirvesi Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde sona erdi. Zirvenin açılışında konuşan GİFED Başkanı Huriye Serter, toplumsal cinsiyet eşitliğinde 146 ülke arasında 124 üncü sıradayız. Türkiye'de kadın girişimcilik oranı yüzde 13 düzeyinde. 1 milyon 330 bin girişimci var ama bunların sadece 190 bini kadın girişimci. Kadınların ekonomiye katılımı son derece yetersiz. Oysa kadın ve erkek eşit koşullarda var olursa ülkemiz yüzde 30 daha fazla kalkınacak. Kadın girişimi ve istihdamının desteklenmesi gerekli ve çok önemli” diye konuştu.

“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE TÜRKİYE 124. SIRADA”

Bünyesindeki 8 İş Kadını derneğinin temsilcilerinin de katılımıyla kadın girişimciliği ekosistemini desteklemek amacıyla düzenlenen Girişimcilik Zirvesi’nin açılışında konuşan Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) Başkanı Huriye Serter, Türkiye’nin toplumsal cinsiyet eşitliğinde 146 ülke arasında 124’üncü sırada olduğuna dikkat çekti. Kadınların iş ve istihdam dünyasına katılımının yükseltilmesi için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten GİFED Başkanı Serter, zirvenin düzenlenmesine katkı koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür etti.

“ BİR MİLYON 330 BİN GİRİŞİMCİNİN SADECE 190 BİNİ KADIN”

GİFED Başkanı Huriye Serter, bir 330 bin girişimcinin sadece 190 bininin kadın olduğunu vurgulayarak, bu sayının arttırılması için işbirliğinin ve teşviklerin büyük katkı sağlayacağını belirtti. GİFED Başkanı Huriye Serter, “ Dünyamız siyaset ve ekonomide önemli gelişmelere sahne oluyor. Dünya ekonomisinde savaşlar, enflasyon, pandemi nedeniyle pek çok belirsizlikle karşı karşıyayız.  Bu süreç içinde ülkemize baktığımızda toplumsal cinsiyet eşitliğinde 146 ülke arasında 124 üncü sıradayız. Türkiye'de kadın girişimcilik oranı yüzde 13 düzeyinde. 1 milyon 330 bin girişimci var ama bunların sadece 190 bini kadın girişimci. Baktığımızda kadınlar da erkekler kadar girişimcilik potansiyeli taşıyor. Yapılan araştırmalar erkelerin yüzde 45'inin kadınların ise yüzde 40'ının girişimciliğe olumlu baktığını gösteriyor. Kadınların bu durumu gerçek hayata yansımıyor. Kadınların ekonomiye katılımı son derece yetersiz. Oysa kadın ve erkek eşit koşullarda var olursa ülkemiz yüzde 30 daha fazla kalkınacak. Kadın girişimi ve istihdamının desteklenmesi gerekli ve çok önemli” diye konuştu.

“2022’NİN İLK 4 AYINDA HER 4 YATIRIMDAN BİRİ KADIN GİRİŞİMCİLERİN”

Kadın girişimcilerin toplam girişim yatırımlarından aldığı payın da istenilen boyutta olmadığını dile getiren Huriye Serter, kadınların yönettiği işletmelerin diğer kadınları da motive ettiğine ve rol model oluşturduğuna dikkat çekti. GİFED Başkanı Serter,  “2022 yılının ilk aylarında her 4 yatırımdan biri kadın girişimcilerin olduğu projelere yapıldı. Kadın girişimcilerin toplam girişim yatırımlarından aldığı pay hala istediğimiz boyuta değil. Son 5 yılda kadın girişimciler en çok sosyal fayda, kozmetik-hediyelik gibi alanları tercih etti. Son yıllarda nesnelerin interneti, oyunlar, akıllı ev gibi konulara kadın girişimci oranları yüzde 10 un altında kaldı.  Araştırmalar gösteriyor ki, kadınlar tarafından yönetilen işletmeler diğer kadınları motive ediyor. Burada bugün ilham veren kadınlar var ancak bizlerle yol yürüyecek empati kuracak erkeklere de ihtiyacımız var. Birbirinden değerli başkanlarımız Anadolu'da yaktıkları kıvılcımları nasıl büyüttüklerini sizlerle paylaşacaklar. Bu zirveni sürdürülebilir olmasını sağlayacağız” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
28.01.23
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler