BU RAHATLIK ÖLÜM GETİRİR!

Koronavirüsle mücadele sürecinde 1 Temmuz itibariyle ilan edilen normalleşme süreci Temmuz ayının sonlarına geldiğimiz bu günlerde vaka sayısının artmasına neden oldu.
BU RAHATLIK ÖLÜM GETİRİR!

1 Temmuz itibariyle başlayan normalleşme süreci sonrasında, vaka sayılarında artışlar yeniden başladı. Günlük vaka oranlarının 5 bin seviyelerinde olduğu ülke genelinde son iki hafta içerisinde vaka sayısı tırmanarak 10 bin seviyesini geçti. Vaka oranlarındaki bu yükseliş Gaziantep'teki vaka oranlarına da yansıdı. Gaziantep- Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, kentte genelinde vatandaşlarda bir rahatlama gözlendiğini ifade etti.

“NORMALLEŞMEYİ FARKLI ALGILADIK”

Gaziantep- Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, normalleşme sürecine ilişkin yaptığı açıklamada, kent genelinde ölümcül virüse karşı rahat tavırların izlendiğine dikkat çekti. Tarla, “5 bin vakanın altına inmenin aksine artış gösteren vaka sayılarını görüyoruz. Ben temmuz ayının sonunda araya bayramın da girmesiyle vaka artışının olacağını düşünüyorum. Yanı sıra mitingler, kongreler ve kalabalık toplantılar da yapılıyor. Maske, mesafe noktasında ciddi bir rahatlama hissi var insanlarda. Ama aşılamanın bu kadar düşük olduğu bir şehirde, vaka sayısının böyle olduğu bir noktada ne yazık ki maske ve mesafeyi koruma önlemlerinin bırakılmaması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var” şeklinde konuştu.

“AŞILAMA HIZI GAZİANTEP’TE DÜŞÜK”

Gaziantep- Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, "Biz varyantlardan önce aşılanma oranını en düşük yüzde 60’larda tutuyorduk ama varyantlar ortaya çıkınca bizim aşılanma oranını en az yüzde 80’e çıkarmamız gerekiyor. Ancak şu an çok gerisindeyiz. Bunun için özel çalışmalar yapılması gerekiyor. İlk olarak aşı karşıtlıkları, tedirginlikleri üzerinde ciddi çalışmalar yapılmalı. Daha sonra hangi bölümde, meslek ve yaş grubunda aşılama düşükse tespit edilip buna yönelik çalışma yapılması gerekiyor” diye konuştu.

VAKA ORANI GAZİANTEP'TE DE ARTTI

Haftalık Vaka Tablosunda Gaziantep'e ilişkin verilerde yer aldı. 3-9 Temmuz tarihli Haftalık Vaka Tablosunda 100 bin kişide görülen vaka oranının 17,85 olduğu Gaziantep'te, vaka oranları arttı. Son yayımlanan vaka tablosunda 100 bin kişide görülen vaka oranı 21,96 oldu. Söz konusu durum kentte devam eden kontrolsüz normalleşmenin tehlikeli boyutlara ulaştığını gösterdi.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
25.07.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin