Akgöl'ü kurudu, kuşlar gölü terk etti

Akgöl'ü kurudu, kuşlar gölü terk etti

Van'ın kuş cenneti olarak adlandırılan Akgöl, yağışların azlığı ve hızlı buharlaşma nedeniyle kurudu, bölgede barınan kuş türleri başka alanlara göç etmek zorunda kaldı.

 

 

Van'da birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Akgöl, kuraklık nedeniyle tamamen kururken 407 hektarlık göl, çorak bir alana dönüştü. Özalp ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Bağrıaçık Mahallesi sınırları içerisinde yağmur ve kar sularıyla beslenen ve 9 kilometre kıyı uzunluğuna sahip 707 hektar büyüklüğündeki Akgöl, etkili olan kuraklık nedeniyle tamamen kurudu. Göç mevsiminin başlamasıyla her yıl onlarca türden binlerce kuşa ev sahipliği yapan göl, küresel ısınma, CC. Kıyısındaki sazlık alanlarında her yıl koloniler halinde görüntülenen başta flamingo olmak üzere kılıç gaga, cılıbıt, angıt ve suna gibi kuşlar, yaşam alanlarının çoraklaşması nedeniyle gölü terk etti.

VİDEO HABER
İHA
17.06.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin