Zeytinyapı üreticinin yüzünü güldürdü

Zeytinyapı üreticinin yüzünü güldürdü

Son dönemde artan zeytinyağı fiyatlarını değerlendiren Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı, bu yıl zeytin hasadının ardından fiyatların belirlenmesiyle birlikte zeytinyağının piyasaya çıkmasının zeytinyağı fiyatlarına yansıdığını söyledi.

Zeytinyağındaki fiyat artışını rekolte ve gerçek zeytinyağının piyasaya çıkmasına bağlayan Şehitkâmil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, zeytinin toplanması, işçiliği ve çiftçinin emeği hesaba katıldığında fiyatların pek de yükselmesini belirtti. Çiftçinin zeytin yetiştirme emeği hesaplandığında zeytinyağı fiyatlarının yüksek olmadığını belirten Yiğit, fiyat artışından dolayı tüketicinin başka yağlara kayma iddiasının çok doğruluk payı olmadığını kaydetti. Yiğit,  son yıllarda Gaziantep’te zeytin üreticiliğinde iyi gelişmelerin yaşandığını ifade etti.

“REKOLTE BAŞ DÖNDÜRÜCÜ SEVİYEDE OLDU”

Son yıllarda Gaziantep’te yüksek rekoltelerle zeytin elde edildiğini belirten Yiğit, zeytin üretimi noktasında Gaziantep’in yüksek rekolte ile zeytin elde eden iller arasına girdiğini vurguladı. Yiğit, “Bizler Gaziantepli çiftçiler olarak zeytinde ne gübre kullanırız, nede ilaç kullanırız. Doğal ve organik bir zeytinimiz var. Zeytin rekoltesi kentimizde her yıl artmaktadır. Zeytinyağı fiyatları geçen yıla göre biraz fiyatları arttı. Aslında arttı diyemeyiz. Çünkü daha önceleri piyasada ciddi anlamda sahte zeytinyağı vardı. Bu yıl zeytinyağının tenekesi 220-250 TL arasında değişiyor. Bu rakamlarda pahalı bir rakam değildir.” şeklinde konuştu.

EKONOMİ
Zeynep Keskin
23.11.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin