“YÖNETİCİLERİN DE DENETLENMESİ GEREKİYOR”…

Genç arkeoloğun intiharının ardından gündemden düşmeyen “mobbing” iddialarının derin bir şekilde araştırılması isteniyor.
“YÖNETİCİLERİN DE DENETLENMESİ GEREKİYOR”…

KESK eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, kamuda üst üste yaşanan intihar olayları karşısında üzgün olduklarını açıkladı. İdarecilerinde düzenli olarak denetim altında tutulmasını ve çalışma alanlarında sevginin ve kamu çalışanının kendisini güvende hissedeceği ortamın sağlanmasını isteyen Ersönmez, yaşanan intihar olaylarının tüm yönleriyle araştırılmasını istedi.

“İNTİHARLAR SON BULSUN ÇALIŞMA BARIŞI SAĞLANSIN”

Sözleşmeli kamu çalışanlarının en kısa sürede kadroya alınmasını talep eden KESK eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, aksi halde mobbing uygulamaları karşısında daha fazla acıların yaşanabileceğine dikkat çekti. Zeugma Mozaik Müzesi’nde görevli Arkeolog Merve Kaçmış, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da bulunan evinde intihar etmişti. Kaçmış’ın mobbing nedeniyle intihar ettiği ileri sürülmüş, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Müfettiş görevlendirilerek soruşturma başlatılmıştı. Olayın ardından Zeugma Mozaik Müzesi Yönetimi ile ilgili iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Müzede bulunan 100 kadar tarihi eserin kayıt numarasının bulunmadığı ve bu eserleri Arkeolog Merve Kaçmış’ın karşılaştırma yapmadan kendi zimmetine alması için 7 aydan bu yana mobbing uygulandığı iddiası gündeme bomba gibi düşmişti.

KAYITSIZ ESERLER NEREDE?

İddiaya göre Zeugma Müzesi’nde görevli olan bir arkeolog 2018’da açığa alındı. İtiraz üzerine 2019’da görevine geri döndü. Ancak geri dönen arkeolog, İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne tayin edildi. Tayini çıktığı için üzerine zimmetli olan 9 bin eserin başka bir memura devredilmesi gerekiyordu. Bu 9 bin eserden 100’ünün müze kayıt numarası bulunmuyordu. Müze yönetimi aynı müzede görevli arkeolog Merve Kaçmış’tan, eserleri en kısa sürede kendi zimmetine almasını istedi. Arkeolog Kaçmış’ın müzede bulunan eserleri karşılaştırma yaparak zimmetine almak istemesi üzerine Müze Yönetimi tarafından mobbing uygulandığı ileri sürüldü. Müzede bulunan kayıt numarası bulunmayan 100 kadar eserin karşılaştırma yapılmadan Kaçmış’ın zimmetine alınması noktasında Müze yönetimi tarafından yapılan baskı sonucu Arkeolog Kaçmış’ın intihar ettiği iddia edildi.

GENÇ ARKEOLOĞUN BIRAKTIĞI NOT İNCELENİYOR

Kaçmış’ın intiharı öncesi bıraktığı notta, “Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var izleyince göreceksiniz” ifadelerinin yer aldığı bilgisine ulaşıldı. Açıklamalarda bulunan Ailenin avukatı Aslı Pasinli, Merve Kaçmış tarafından intihardan önce yazılan ve soruşturma dosyasına giren bir not olduğunu belirtti. Pasinli, “Merve’nin intihardan önce bırakmış olduğu notu dosya içinden gördük. Fakat yazı oldukça bulanıktı. Ama notta işyerine bir atıf olduğu açık ifadelerden belli. İlk cümlesi ‘Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var, izleyince göreceksiniz’ diye başlayan ve işyerinde yaşanan olaya ilişkin 4-5 cümlelik bir not. Devam eden cümleler okunamıyordu. Yazının çözümlenmesini de talep edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
21.01.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin