Taş işçiliği tarih oluyor

Taş işçiliği  tarih oluyor

Gaziantep’te yerel yönetimler tarafından tarihi mahallelerde gerçekleştirilen restore çalışmaları sayesinde yüzlerce taş ustası ekmeğini kazanıyor.  Taş ustası Şahin Yılmaz, “Ekmeğimi 14 yıldır taş ustalığı yaparak kazanıyorum” diye konuştu.

Şehrin eski yerleşim bölgelerinden Bey, Eblahan ve Türktepe Mahallelerindeki eski Antep evleri restore edilerek turizme kazandırılan taş yapılı bu mekanlar, kışın ılık yazın serin olması nedeniyle de dikkat çekiyor. Yerel yönetimler, kaybolmaya yüz tutan kültürel zenginliklerin yeniden ortaya çıkarılması, eski kent dokusunun korunması ve yaşatılması amacı ile birçok yapıyı restore ederek ve cephe düzenlemeleri ile bölge halkının hizmetine sunuluyor. Bu çalışmaları üstlenen firmaların çalışanları ekmeklerini adeta taştan çıkartıyorlar. Çalışmalar kapsamında görev alan taş ustası Şahin Yılmaz, “16 yıldır taş ustası olarak çalışıyorum. Bu işi özel firmaların inşaat işlerinde çalışırken öğrendim. İşimden dolayı oldukça mutluyum” diye konuştu.
Yılmaz açıklamasında, “Antep evleri ve sokakları hak ettiği özgün kimliğine kavuşacak ve Bey Mahallesi ile birlikte bu sokaklar bir çekim merkezi haline gelecektir. Turizm potansiyelinin artacağı gibi geleneksel dokunun korunmasıyla tarihten gelen tüm yaşam izlerinin nesiller boyu yaşatılması sağlanacağı bu projemiz, diğer bütün projelerimizde olduğu gibi kamu-sivil birlikteliğinin bir örneği olacaktır. Yaptığınız işin telafisi yok. Yeni bir yapıyı yıkarsınız yeniden yaparsınız ama tarihi önemi olan bir binayı restore etmek çok zor. Bu binaların özgünlüğünü ve geçmişini korumak çok önemli” dedi.

GÜNDEM
Merve Tanrıöver
4.08.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin