SAVAŞ ALANI GİBİ!

Şahinbey İlçesine bağlı Kılınçoğlu Mahallesi’nde devam eden yıkım çalışmaları çerçevesinde ortaya çıkan harabe görüntü en çok madde bağımlılarının işine yarıyor.
SAVAŞ ALANI GİBİ!

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde depreme karşı riskli alan olarak ilan edilen bölgelerde kamulaştırma çalışmalarının yanı sıra yıkım çalışmaları da aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Riskli alanlar arasında yer alan Kılınçoğlu Mahallesi’nde yıkılan konutların yeri harabeye döndü. Mahalle sakinleri bu görüntüden rahatsız ama en büyük şikayet ise madde bağımlılarından.

ORTAYA KONACAK PROJELERİN KISA SÜREDE YAŞAMA GEÇİRİLMESİ İSTENİYOR

Kent genelinde depreme karşı riskli alan olarak ilan edilen bölgelerin arasında yer alan Kılınçoğlu Mahallesi’nde ortaya çıkan bu görüntü bölge sakinlerini rahatsız ediyor. Önemli bir alanı mağaralar üzerine kurulu olan Kılınçoğlu Mahallesi’nde yıkımı tamamlanan veya devam eden konutlardan geriye kalan bu görüntüden rahatsız olduklarını açıklayan bölge sakinleri, “İlçe belediyemizden yıkım çalışmalarının kısa sürede tamamlamalarını ve ortaya konacak projelerin acilen hayata geçirmelerini istiyoruz” diye konuştular.

HANGİ ALANLARDA KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULANACAK

Gaziantep'te kentsel dönüşüm olacak yerler ve mahalleler belirlenmişti. Yaklaşık 115 bin kişiyi doğrudan etkileyecek olan Gaziantep kentsel dönüşüm çalışmalarının da riskli ilan edilen 34 mahallede 414,27 hektar alan içerisinde toplam 18 bin 707 adet binada kentsel dönüşüm yapılması bekleniyor. 6306 Sayılı kanun kapsamında ilan edilen riskli alanlar; Aydınlar, Kurtuluş, Saçaklı, Oğuzlar, Şenyurt, İsmetpaşa, Aydınbaba, Gündoğdu, Sultanselim, Yavuzlar, Alibaba, Kılınçoğlu Delbes, Daracık, Ulucanlar, Ünaldı, Gümüştekin, Gültepe, Hoşgör, Kolejtepe, Yukarıbayır, Süleyman Şah, Savcılı, Etiler, Çamlıca, Sakarya, Nuripazarbaşı, Kurtuluş, Saçaklı, Özdemirbey, Cemal Gürsel, Kıbrıs, Kahvelipınar, Dumlupınar Mahallelerinde toplam 414.27 hektar alan olarak belirlendi.

KANUN KAPSAMINDA ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLÜYOR

Şehitkamil ilçesinde ise 5393 Sayılı kanun uygulaması kapsamında; Umut Mahallesi, Çıksorut, Seyrantepe, İpekyolu, Onat Kutlar, Beylerbeyi, Bedirkent, Taşlıca, Sinan, Gollüce, Halep Bulvarı, Kilis Yolu, Tepebaşı, Kozanlı, Ortatepe, Etiler, Perilikaya, Serinevler, Türktepe, Özdemirbey, Bağlarbaşı, Geneyik, Oğuzlar kentsel dönüşüm alanlarında toplam 2652 hektar alan. 5366 Sayılı Kanun Uygulaması kapsamında; Tepebaşı, Eyüpoğlu ve Bey Mahallelerinde 5 hektar olmak üzere Gaziantep ilinde toplam 3071.27 hektar alan kentsel dönüşüm kapsamında yer alıyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
14.05.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin