Şahinbey Halk Eğitim Merkezi Birçok alanda kurs veriyor

Şahinbey Halk Eğitim Merkezi Birçok alanda kurs veriyor

Birçok kurum ve kuruluş gibi Şahinbey Halk Eğitim Merkezi de 2017-2018 eğitim ve öğretim yılına yöneticileriyle, kadrolu öğretmen ve usta öğrencileriyle devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 230 branşta kurs eğitimi verdiklerinin altını çizen Şahinbey Halk Eğitim Merkezi Müdürü yetkilileri, devamlılık arz eden ve çok talep edilen kursların olduğuna dile getirdiler.

Yetkililer kurslara ilişkin açıklamalarında, “Çok talep edilen kursların başında hasta kabul, bilgisayar, bilgisayarlı muhasebe, mefruşat, Kuran-ı Kerim, el sanatları, ahşap boyama kursları geliyor. Ayrıca 11 dalda spor, gitar, bağlama ve halk oyunları da çok talep edilenler arasında yer alıyor. Emlakçılık ve sürü yönetimi kurslarımız devam etmektedir. Talep olduğu takdirde aşçılık, pasta, börek kursları da devam edecektir. Gençler tarafından bisiklet kullanma ve satranç kursları da rağbet görüyor. 25 sınıfta mezun olanlar için üniversiteye giriş sınavına yönelik derslik açıldı. Açık öğretimden mezun olup Fizyoterapi, Coğrafya, Tarih, Türk Dili Edebiyatı, Sınıf Öğretmenliği ve Hukuku bile kazananlar var” dile getirdiler. 

KURSLARA İLGİ OLDUKÇA BÜYÜK

Verilen kursların bir kısmının Milli Eğitime bağlı olarak ücretli olarak açıldığını ifade eden yetkililer, bazı yerlerde paralı verilen kursların halk eğitimlerde ücretsiz olarak verildiğini söylediler, “Ayrıca vatandaş sabah gelmek istiyorsa, sabahtan öğlene kadar veya öğlen gelmek istiyorsa öğlenden akşama kadar eğitim görüyor. Bundan dolayı halk eğitimler daha fazla tercih ediliyor” şeklinde görüş belirten yetkililer şu açıklamalarda bulundular;

“Halk eğitim kursları insanları tüketici olmaktan çıkarıp üretici olamaya yönlendiriyor. Hasta kabul kursunun çok rağbet görmesinin nedeni de hastaların hastanelere girişini yapanlar var. Bunların tamamı halk eğitim kurslarında eğitim görmüşledir. Kısacası kurslarımızın bir kısmı istihdama yöneliktir. Sürü yönetimi, emlak danışmanlığı ve emlak komisyonculuğu kursu her yerde bulunmuyor. Aynı zamanda görme engellilere yönelik KPSS kursu açacağız, bunun hazırlığını yapıyoruz. Kırkayakta bulunan Gençlik merkezinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında üniversite mezunlarına yönelik de KPSS kursu açacağız. Kursiyer sayısı tamamlandığı zaman kursumuz da açılacak.”

TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Yetkililer, “Vatandaşın taleplerini yer sıkıntısı nedeniyle karşılamakta zorluk çekiyoruz. Sosyal tesisleri, vakıf, dernek ve okulları kurs için kullanıyoruz. Ama istediğimiz seviye değil. Daha fazla yer tahsisi yapılırsa çok iyi olur. Aile eğitim kurslarının diğer yıllardaki gibi faaliyete geçmesini bekliyoruz” diye açıklamalarda bulundular.

 

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
4.11.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin