Müzeler kapılarını açtı

Müzeler kapılarını açtı

1 Haziran itibariyle başlayan normalleşme süreci kapsamında müzeler ve ören yerleri kapılarını ziyaretçilerine açtı. Koronavirüs salgını karşısında uzun süredir kapalı durumda bulunan müzeler yeniden hizmete girdi. Müzelerin tamamında önlemler tam anlamıyla alınırken ziyaretçiler ise henüz kendilerini göstermediler.

MUTFAK MÜZESİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Gaziantep Mutfak Müzesinde görev yapan personeller ziyaretçilerin önce ateşlerini ölçtü ardından ise ellere dezenfekte döküldü. Müze görevlileri ziyaretçilerin tamamının gerekli önlemler alındıktan sonra müzede geziye başladığına dikkat çektiler. Dünyayı ve Türkiye’yi kısa sürede etkisi altına alan yeni tip Corona Virüsü (COVID-19) Salgını’na karşı verilen ulusal mücadelede yeni safhaya girildi. 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme sürecinde şehirlerarası ulaşım yasağının kaldırılması ve sokağa çıkma yasaklarının kademeli olarak son bulmaya başlamasıyla turizm sektöründe de yeni bir dönem başlıyor. Tarihi, kültürü ve gastronomisiyle ulusal ve uluslararası alanda dikkatleri üstüne çeken Gazi şehirde, Büyükşehir Belediyesi tarafından turizm bölgelerinde yürütülen Corona sonrası yeni kurallara uygun yapılan düzenlemeler tamamlandı.

TÜM MÜZELERDE HİJYEN FAALİYETLERİ SÜRÜYOR

Yeni dönem ile müzeler, bilet gişesinden itibaren bütün binalarda sosyal mesafeye göre yeniden düzenlendi, hijyen çalışmaları tamamlandı. Parklar, Corona Virüse göre tasarlandı, eksiklikleri giderildi. Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın üçüncü, dünyanın ise dördüncü büyük hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin gişeleri önünde sosyal mesafe daireleri hazırladı. Girişte ve bahçe içerisinde el dezenfektanları konuldu. Mesire alanlarında dezenfekte çalışmaları tamamlanırken sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlendi. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen şehirdeki peyzaj ve tamir işlemleri tamamlanıyor.

“ TÜM TÜRKİYE’Yİ GAZİANTEP’E BEKLİYORUZ”

Yürütülen son çalışmalar hakkında bilgi veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bilgisi ve talimatlarıyla son kontrol ve çalışmaları yaptıklarını belirterek, “Daha öncesinden konu hakkında çalışmalarımız başlamıştı, hazırlıklıydık. Ancak hükümetinizin aldığı kararlarla yeni normalleşme süreciyle beraber bütün tarihi yapılar, yollar, kaldırımlar, aydınlatmalar, müzelerimiz yani her şeyimiz hazır. Bizde ekibimizle birlikte son kontroller ve çalışmaları yapıyoruz. Tüm Türkiye’yi, Gaziantep’in tarihi ve kültürel mekanlarını görmeye, hissetmeye ve yaşamaya bekliyoruz. Şundan emin olsunlar bu kente ve mekanlarına ziyarete geldiğinde hijyen kurallarına uygun olacak denetimlerimizi de bu yönde yeniden yapacağız. Gaziantep’in zenginliğini ve kültürel birikimini bütün vatandaşlarımıza ve ülkemize tanıtmış olacağız” diye konuştu.

ALLEBEN GÖLETİ’NDE SU VE IŞIK GÖSTERİSİ GELENLERİ BÜYÜLEYECEK

Genel Sekreter Cihan, pandemi sürecinde kapalı kalan ve yeni normalleşmeyle beraber kapılarını ziyaretçilere açmaya hazırlanan Alleben Göleti için özel bir proje hazırlandığını vurgulayarak şunları söyledi: “Bu seneki yağışlar ve aldığımız tedbirlerle su seviyemiz maksimum oldu, fazla suyu Alleben Deresi’ne aktararak çevresindeki ağaçların sulamasını yapıyoruz. Öte yandan özel bir çalışma yaparak su ve ışık gösterisi hazırlandı. Piknik için gelenlere akşamları güzel bir “Su ve Işık Gösterisi” sunacağız. Son kontroller yapıldı, herhangi bir sorun yok. Suyun boyu yer yer 60 metre oluyor. Etraftaki bütün piknik alanlarının bakım ve onarımı bu arayı fırsat bilerek tamamlandık. Burada bu alanları kullanırken sosyal mesafeye uymak ve maske takmak sağlığımızla geleceğimiz için önemli. Bu alanları titizlikle kullandıkça daha iyi olacak. Gerekli tedbirleri belediye olarak aldık.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
1.06.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin