Kurutmalık sezonu sürüyor

Kurutmalık sezonu sürüyor

Gaziantep’in yöresel yiyecekleri arasında yer alan kurutmalık sebzelerin kent genelinde olduğu gibi yurt içi ve yurt dışı satışları sürüyor. Bin bir emekle hazırlanan kurutmalık sebzeler tezgahlarda olduğu gibi kurutulduğu yerleri de süslüyor.

AVRUPA ÜLKELERİNE İHRAÇ EDİLİYOR

Son yıllarda Türkiye genelinden çok yoğun bir rağbet gören, aynı zamanda Avrupa ülkelerine de ihraç edilen kurutmalık sebze üretimi Gaziantep’te önemli bir sektör haline geldi. Kış aylarında tüketilmek için bin bir zahmetle hazırlanan ve kentin en önemli mutfak kültürü arasında yer alan, aynı zamanda önemli bir gelir kaynağı olan kurutmalık sebze sezonunun başlamasıyla yoğun bir mesaisi sürüyor. Türkiye genelindeki kurutmalıkların büyük bölümünün üretildiği Gaziantep'te işçileri aşırı sıcaklarda bile kurutmalık biber, dolma ve patlıcan hazırlıyor. Hava sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu kentte, kış mevsiminde sofraların vazgeçilmezi olan yemekler için kurutmalık patlıcan ve biberler iplere geçiriliyor.

EVLERİN TERASLARI BOŞ ARAZİLER RENGA RENK OLDU

Evlerin terasları ya da boş arazilerde güneşte kurutulan sebzeler, ayıklandıktan sonra toplanıp paketleniyor. Sebzesine ve hava sıcaklığına göre 3 gün ile bir hafta arasında değişen sürede kuruyan sebzeler, daha sonra toplanarak depolara kaldırılıyor. Ardından talebe göre yurt içi veya yurt dışına gönderiliyor. Haftada yaklaşık bir milyon tane kurutmalığın hazırlandığı kentte, güneşte kurutulan sebzelerin 50 tanesi 9 liradan toptancıya satılıyor. Sebze kurutarak satışını gerçekleştiren vatandaşlar, “Gaziantep’imizin yöresel kurutmalık mesleği ile uğraşıyoruz. Biberlerimiz tarladan toplandıktan sonra mahalle aralarında kadınlar tarafından oyulur. Daha sonra tek tek iplere dizilir. Son olarak bize gelir. Biz de burada asar kuruturuz. Kuruduktan sonra da özel günlerde misafirlere ikram etmek için yemeği yapılır” dedi.

GÜNEŞ ALTINDA YOĞUN MESAİ

Sebze kurutarak satışını gerçekleştiren vatandaşlar, “Kurutmalıkların tam kıvamına gelmesi ve lezzetli olması için yaklaşık bir hafta, 10 gün güneşin altında beklemesi gerekiyor. Tam kuruduktan sonra topluyoruz. Hava çok sıcak olduğu zaman güneşin ışınlarından korunması için üzerlerine perde çekiyoruz. Yoksa biberler yanıyor, lezzetini kaybediyor. O yüzden zarar görmemesi için üzerine perde çekiyoruz. Bu şekilde daha iyi koruma sağlanıyor” şeklinde görüş belirttiler.

Vatandaşlar sözlerini şu şekilde sürdürdüler;

“Biberlerimiz bu şekilde güneşin altında kalarak hazırlanıyor. Bizler de ekmek paramızı kazanmak için buraya çalışmaya geliyoruz. Şu anda Gaziantep'te sıcaklık 40 derece ve biz bu sıcağın altında rızkımızı kazanmaya çalışıyoruz. Biberler burada kurutulduktan sonra pazarlanıp satışa sunuluyor. Biz günlük 8 saat çalışıyoruz. Bazen de 10 saat çalışıyoruz. Sabahleyin saat 09.00’da geliyoruz akşam 18.00’a kadar çalışıyoruz. Bu sıcağın altında çalışmak zor oluyor, ama mecburuz. Çünkü ekmek parası için mecburen katlanıyoruz. Şu anda sadece tatlı biber kurutuyoruz. Bir hafta on gün sonra acı bibere başlarız. Daha sonra patlıcan kurutmalığına başlarız. Bu şekilde kurutmalık sezonu dört ay devam ediyor. Bir dizinde 50 tane kurutmalık biber var. Her bir dizine 9 liradan satılıyor. Burada biber bağlamaya geliyorum. Bu meslek mevsimliktir. 3-4 ay bu şekilde mevsimlik çalışıyoruz. Her sene bu sezonda kurutmalık sezonu başlar. Mahallede kadınlar tarafından hazırlanan biberler bu şekilde dağ yamaçlarında kurtulmak üzere bekletilir. Biberler burada güneşin altında kaldıktan sonra toplarız ve 50’şerli şekilde ipte asılı olarak satışa sunulur. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ülkelerine de ihraç ediliyor.”

GÜNDEM
Bülent Öner
9.09.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin