Korsan fotoğrafçılarla mücadele sürecek

Korsan fotoğrafçılarla mücadele sürecek

Gaziantep Fotoğrafçılar Odası Başkanı Mehmet Ebçem, fotoğrafçıların sorunlarını anlattı. Gaziantep’te çok sayıda korsan fotoğrafçının olduğuna dikkat çeken Ebçem, kentte neredeyse tüm meslek guruplarının fotoğrafçılık yaptıklarına dikkat çekti. Korsan işyerleriyle mücadelenin artarak devam edeceğine dikkat çeken Ebçem, kayıt dışı çalışan fotoğrafçı ve çiçekçilerin kısa süre içerisinde meslek odasına başvurmalarını istedi.

“ÇİÇEKÇİ ESNAFI ARTIK ODA BÜNYESİNDE YER ALACAK”

Lokantacıların, fırıncıların ve kırtasiyecilerin fotoğrafçılık yaptığını belirten Gaziantep Fotoğrafçılar Odası Başkanı Mehmet Ebçem onlarca işyerinin usulsüz çalıştığını kaydederek, Suriyelilerin de fotoğrafçılık sektörüne girmesinin işleri olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Çiçekçi esnafının artık kendi meslek odasına kayıt yaptırmak zorunda olduklarını anlatan Gaziantep Fotoğrafçılar Odası Başkanı Mehmet Ebçem sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“İşler iyi. Ancak ustalık belgesi ve ruhsatı olmayan, oda ve sicil kaydı bulunmayan onlarca işyeri usulsüz çalışıp sektörü olumsuz yönde etkiliyor. Sezon açıldığında ve düğünler başladığı zaman korsan fotoğrafçılar ortaya çıkıyor. Bunlar genellikle üniversite öğrencileri ve resmi kurumda çalışan kişiler. Sektör ister istemez bundan etkileniyor” diye konuştu.”

“EN UCUZ FOTOĞRAF ÇEKİMİ GAZİANTEP’TE”

Gaziantep’te 110 fotoğrafçının olduğunu açıklayan Ebçem, “Gaziantep’in nüfusunun 2 milyon olduğunu düşünürsek, nüfusa göre fotoğrafçı az. Buna rağmen Türkiye’de en ucuz fotoğrafı Gaziantep’teki fotoğrafçılar çekiyor” dedi. Gaziantep Fotoğrafçılar Odası Başkanı Mehmet Ebçem açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Bakanlığın uygulamış olduğu fiyat politikası bizim fiyatları olumsuz etkiliyor. Azami fiyat tarifesi uygulanıyor ve isteyenin istediği fiyata fotoğraf çekmesi sonucunda ortaya haksız rekabet çıkıyor” ifadelerine yer verdi. Birçok yerde olduğu gibi Tapu Müdürlüğünde de foto kabini var. Döner sermaye adı altında fotoğraf çekerek sektöre zarar veriliyor.”

“MESLEKLERİ OLMAMASINA RAĞMEN FOTOĞRAFÇILIK
VEYA ÇİÇEKÇİLİK YAPANLAR VAR”

Mesleği olmayanların fotoğrafçılık veya çiçekçilik yaptığının altını çizen Gaziantep Fotoğrafçılar Odası Başkanı Mehmet Ebçem açıklamasını daha sonra şu şekilde sürdürdü;
“Özellikle yeni açılan işyerlerinde oda-sicil kaydı, belediye ruhsat belgesi ve ustalık belgesinin istenmesi ve bunları yerine getirmeyenlerin iş yeri açmalarına izin verilmemesini istiyoruz.”

GÜNDEM
Bülent Öner
22.08.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin